EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / ZDRAVIE / Dostupnejšie veterinárne vakcíny majú znížiť užívanie antibiotík u zvierat
vakcina
Ilustračné PHOTO: © European Union.

Dostupnejšie veterinárne vakcíny majú znížiť užívanie antibiotík u zvierat

Európska lieková agentúra spolu s partnermi realizuje spoločný akčný plán na zvýšenie dostupnosti veterinárnych vakcín v Európskej únii. Plán obsahuje 13 konkrétnych postupov a iniciatív, ktorých cieľom je uľahčenie prístupu na trh novým alebo vylepšeným vakcínam.

Veterinárne vakcíny ochraňujú zvieratá pred infekčnými ochoreniami, rovnako ako zabraňujú prenosu ochorení na človeka. Môžu tiež prispieť k boju proti antimikrobiálnej rezistencii tým, že znížia nutnosť používania antibiotík u zvierat. Dostupnosť týchto vakcín je preto dôležitá nielen kvôli prevencii, ale aj kvôli kontrole závažných ochorení.

Problém nastáva v dostupnosti vakcín pri menej závažných ochoreniach, prípadne pri takých, ktoré sa vyskytujú zriedkavo. Stratégia liekových agentúr EÚ si do roku 2020 kladie za cieľ efektívnou a účinnou spoluprácou vykonať rad opatrení zameraných práve na podporu dostupnosti očkovacích látok v Európe.

Viac..  Rada stanovila nové limity vystavenia karcinogénov a mutagénov pri práci

Konkrétne postupy a výsledky práce budú dostupné na internetovej stránke Európskej liekovej agentúry. Hlavným cieľom je ochrana zdravia zvierat, ale aj ľudí a prevencia pred rozšírením infekčných ochorení.

O vik

Odporúčame pozrieť

lieky

Európska lieková agentúra musí z Londýna preč, záujem o ňu má aj Bratislava

BRATISLAVA / Slovensko sa začalo uchádzať o presun Európskej liekovej agentúry z Londýna. Dôvodom sťahovania …