EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE ŠTATISTIKY EUROPOSLANCOV PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / EKONOMIKA / Vláda vyčlení z eurofondov 60 miliónov EUR pre komunitné centrá
komunitné centrum Sabinov
Komunitné centrum Sabinov. Reprofoto: noviny.sk

Vláda vyčlení z eurofondov 60 miliónov EUR pre komunitné centrá

Až 60 miliónov eur z európskych dotácií poputuje na platy zamestnancov a rekonštrukciu centier, ktoré pomáhajú najmä Rómom začleniť sa do bežného života. Na Slovensku je ich viac ako tristo, no podľa vládneho splnomocnenca pre rómsku komunitu je to stále málo.

V sabinovskom komunitnom centre trávia deti z rómskych komunít letné prázdniny. “Máme tu harmonogram do letnej aktivity komunitného centra v Sabinove, kde sa deti môžu zapojiť,” hovorí Beáta pribulová zo sabinovského mestského úradu.

“V podstate ide o to, aby nebehali po meste a nerobili zle ostatným,”dodáva Ladislav Duda z komunitného centra v Sabinove.

Starajú sa o deti a pomáhajú dospelým

Fungujú celoročne. Počas školského roka navštevujú centrum deti po vyučovaní.

Do komunitného centra môžu prísť akékoľvek deti. Ich prácu si pochvaľujú aj dospelí, ktorí sa ocitnú v problémoch.

Milióny na podporu

Vláda si potrebu takýchto centier uvedomuje. Aj preto na ne vyčlenila 60 miliónov eur z eurofondov. Z nich polovica poputuje už v nasledujúcich dvoch rokoch na rekonštrukcie.

“Z toho sa dá vybaviť a vybudovať okolo sto až stodvadsať komunitných centier,” informuje splnomocnenec vlády pre rómsku komunitu Ábel Ravasz.

Viac..  Rada prijala reformu umožňujúcu znížené sadzby DPH aj na elektronické publikácie

“Do tejto výzvy sa môže zapojiť 125 miest a obcí. Ide o tie regióny, ktoré sú najmenej rozvinuté. Preto sme nespadá Bratislava a okolie,” ozrejmuje hovorkyňa ministerstva vnútra Andrea Dobiášová.

Platy zamestnancov

Tí, čo sa o komunitné centrá starajú ale hovoria, že podstatné je nielen ich vybudovať, ale aj mať peniaze na zamestnancov. Vďaka európskym dotáciám sa už v minulosti mohlo sabinovské komunitné centrum presťahovať zo starých nevyhovujúcich priestorov do nových. Ale nebyť mesta, ktoré ho teraz dotuje, už by nefungovalo.

“Predstavte si, že projekt skončil v októbri a nebmal by kto tu pracovať. Komunitné centrum by sme zavreli a tak, načo postavili budovu?,” pýta sa Duda.

Mnohé centrá podľa nich práve na financiách skončili. Nemali z čoho platiť ľudí, ktorí by sa o ne starali. Aj preto zvyšných 30 miliónov pôjde na školenie a platy zamestnancov komunitných centier. Tie sa v hrubom pohybujú od 540 eur do 780 eur.

“Tá práca, čo tam ľudia robia, je najdôležitejšia. A tým pádom chceme vytrénovať lepšie pracovníkov, odborníkov v komunitných centrách, terénnych pracovníkov,” dodáva splnomocnenec.

O red

Odporúčame pozrieť

romovia

Európsky parlament žiada legislatívu na ochranu menšinových práv

Parlament  vzhľadom na pretrvávajúcu diskrimináciu národnostných menšín vyzval na prijatie spoločných pravidiel, ktoré by zaistili …