EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE ŠTATISTIKY EUROPOSLANCOV PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / EKONOMIKA / Slovensko má ďalší ekonomický rekord. Ceny klesli až historicky

Slovensko má ďalší ekonomický rekord. Ceny klesli až historicky

BRATISLAVA / Slovensko má tento rok ďalší ekonomický rekord. Ďalší, ktorý teší aj bežných ľudí. Historicky najviac totiž u nás klesli ceny.

Spotrebiteľské ceny na Slovensku, ale aj celkovo v Európe už nejaký čas nerastú. “Slovensko zažilo rekordný pokles cien o 0,9 percenta,” informoval analytik Tatra Banky Juraj Valachy.

“Zároveň sa v júli stalo Slovensko v eurozóne krajinou s najvýraznejším poklesom cien,” dodáva analytik UniCreditBank Ľubomír Koršnák.

Viac peňazí

Krajine sa darí aj v hospodárskom raste. Od minulého roka klesá aj nezamestnanosť. “Tá je pod priemerom eurozóny,” dodáva minister práce Ján Richter.

Tieto faktory dávajú Slovákom možnosť ľahšie dýchať. “Zostáva im viac peňazí v peňaženke a môžu viac míňať na iné. Tak podporujú domácu spotrebu v ekonomike,” vysvetľuje Koršnák.

“Podobne je to aj u firiem, ktorým ostáva viac peňazí na investície a prípadne postavenie zamestnancov,” ozrejmuje Valachy.

Viac..  Martin Klus: Má Rakúsko skutočne neonacistickú vládu?

Nižšie ceny

Medziročne najviac klesli náklady na dopravu. Nižšie ako vlani boli aj ceny potravín a nealkoholických nápojov či vody, elektriny, plynu a iných palív.

Pod všetko sa podpísal najmä jeden faktor. “Kedy regulačný úrad rozhodol, že od mája znížia ceny plynu pre domácnosti,” vysvetlil Koršnák.

Ceny mierne rástli v hoteloch, kaviarniach, reštauráciách či pri rekreáciách a vzdelávaní. Hore išli aj ceny alkoholu a tabaku.

Nízke ceny by sa mali ešte nejaký čas udržať. “Inflácia v ďalších mesiacoch bude na tom podobne a ku konca roka dosiahne okolo nulovej úrovne,” prezrádza prognózu Valachy.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.skRichard Juriš

O dac

Odporúčame pozrieť

ZITNANSKA

Jana Žitňanská: Neverejným osemročným gymnáziám hrozí likvidácia

Takmer 90 percentné zníženie žiakov prvého ročníka v cirkevných osemročných gymnáziách a 60 percentné zníženie u súkromných. Takéto …