Margrethe Vestagerová, PHOTO: European Parliament 2016

Zlúčenie spoločností Dow a DuPont môže ohroziť trh, Komisia otvára dôkladné vyšetrovanie

Americké spoločnosti Dow a DuPont plánujú zlúčenie. Predložený návrh prešetruje Európska komisia v súvislosti so smernicou o fúziách. Obáva sa najmä toho, že zlúčenie ohrozí konkurenciu v oblasti ochrany rastlín, produkcie semien a petrochemikálií.

Fúzia by v danej oblasti vytvorila svetovo najväčšiu integrovanú spoločnosť. Ide o dvoch silných súperov, ktorí na trh prinášajú inovácie a majú rozsiahle portfólia postrekov, herbicídov a insekticídov. Výsledkom by bolo vedúce postavenie aj vo výrobe petrochemických produktov, ktoré sa často používajú napríklad v baleniach.

Komisárka Margrethe Vestagerová, zodpovedná za súťažnú politiku, hovorí o dôvodoch vyšetrovania: “Živobytie farmárov závisí na prístupe k produktom v rámci konkurenčných cien. Musíme si byť istí, že navrhovaná fúzia nevedie k vyšším cenám alebo k zníženiu inovácií.”

Ide o silných dodávateľov

Dow a DuPont disponujú portfóliami herbicídov pre množstvo rastlín ako obilie, cukrovú repu či repku olejnatú. Fúzia dvoch spoločností môže viesť k zníženiu konkurencieschopnosti na trhoch, a to môže mať v konečnom dôsledku negatívny vplyv na cenu, kvalitu, výber a inovácie. Zaoberajú sa poľnohospodárskymi vedami, uskutočňujú výskumy, rozvíjajú, distribuujú a predávajú rôzne chemické produkty, priemyselné hnojivá, semená či plastové materiály. Komisia vyšetruje dôsledok eliminácie jedného konkurenta a vytvorenie nových spojení na trhu. Zaoberá sa aj otázkou, či sa po zlúčení skomplikuje prístup k distribútorom.

Viac..  Od rozhľadňe pri Cerovej na krásny hrad Korlátko. Výlet, ktorý je krajší vďaka Bruselu

Komisia má čas na finálne rozhodnutie do 20. decembra 2016. V rámci vyšetrovania úzko spolupracuje s Ministerstvom spravodlivosti v Spojených štátoch a s protimonopolnými autoritami Brazílie a Kanady.

O jen

Avatar

Odporúčame pozrieť

miko

Od rozhľadňe pri Cerovej na krásny hrad Korlátko. Výlet, ktorý je krajší vďaka Bruselu

Na severnom okraji CHKO Malé Karpaty, pri obci Cerová, stojí malá, ale veľmi zaujímavá rozhľadňa. …