EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / ĽUDIA / Cez Stredozemné more priplávalo v prvom polroku 70 000 utečencov

Cez Stredozemné more priplávalo v prvom polroku 70 000 utečencov

BERLÍN / Cez Stredozemné more do Talianska priplávalo v prvej polovici tohto roka 70 000 utečencov. Pri pokuse doplávať do Európy ich 2 900 zomrelo. Je to o 37 percent viac než v takom istom období v predošlom roku. Oznámili to zástupcovia Medzinárodnej organizácie pre migráciu.

“Čo sa týka počtu prekonania Stredozemného mora, čísla sa výrazným spôsobom nezvýšili, ale riziko smrti zostáva veľké a rastie,” povedal šéf berlícnskeho úradu Medzinárodnej organizácie pre migráciu Frank Laczko. Podľa neho bola stredomorská cesta vždy najnebezpečnejším spôsobom cesty do Európy, pretože si vyžaduje dlhú plavbu a prevádzači často využívajú na prepravu utečencov nekvalitné lode, ktoré navyše preplňujú.

Zatiaľ čo v Stredozemnom mori je počet migrantov stále vysoký, v Egejskom mori sa podľa organizácie prudko prepadol. Zatiaľčo vlani sa z Turecka na grécke ostrovy preplavilo 885 000 ľudí, od marcového uzavretia dohody medzi Európskou úniou a Tureckom o vrátení migrantov sa počet prichádzajúcich znížil o 98 percent. 

Viac..  Taliani plánujú otvoriť nové detenčné centrá

Úmrtia

Celkovo za prvý polrok priplávalo do Grécka 154 000 migrantov, ale takmer všetci v prvých troch mesiacoch roku. V Egejskom mori tento rok v prvom polroku zomrelo 376 utečencov, v apríli to ale bolo len desať a v máji a júni nikto, uviedla organizácia.

Podľa Laczka nemá Medzinárodná organizácia pre migráciu žiadne informácie o tom, že by dohoda medzi Úniou a Tureckom viedla utečencov k tomu, aby sa pokúšali dostať do Európy nebezpečnejšou námornou cestou a vyplávali vo väčšej miere z Afriky k talianskym brehom.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Odporúčame pozrieť

margrethe vestager

Európska komisia začala vyšetrovanie verejného financovania závodu Jaguar Land Rover na Slovensku

Európska komisia začala podrobné vyšetrovanie, ktorého cieľom je posúdiť, či plány Slovenskej republiky poskytnúť 125 …