EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / POLITIKA / Minister Lajčák: Východné partnerstvo Únie je stále témou dňa

Minister Lajčák: Východné partnerstvo Únie je stále témou dňa

ALPBACH/BUDAPEŠŤ/BRATISLAVA / Minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák mal aj v pondelok 29. augusta na výročie SNP nabitý program. Absolvoval európske fórum v rakúskom Alpbachu a poobede sa presunul do maďarskej Budapešti, kde sa zúčastnil spolu so svojimi kolegami summitu Vyšehradskej štvorky.

Minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák sa v pondelok doobeda zúčastnil každoročného európskeho fóra v rakúskom Alpbachu. Vystúpil na paneli s názvom “Zwischen zwei Stühlen: Osteuropäische Staaten und Ihre Beziehungen zu EU und Russland” (“Medzi dvoma stoličkami: Východoeurópske štáty a ich vzťahy k EU a Rusku”).

Panel, na ktorom vystúpil aj slovenský minister zahraničných vecí, prízvukoval najmä postavenie východných štátov v Európe. Nezameriaval sa ale len na geografickú polohu, no i ekonomické či bezpečnostné aspekty. Moderátor Jan Techau, riaditeľ Carnegie Europe v Bruseli, sa tiež pýtal na to, či sa štáty ako Ukrajina či Bielorusko necítia byť zaseknuté kdesi v strede alebo eventuálne akousi “hracou loptičkou” medzi veľkými hráčmi.

Minister Lajčák podčiarkol viacero faktov. Spomenul mimo iného postoj Európskej únie k Rusku a opačne, neflexibilnosť Únie reagovať na zmeny, no neopomenul ani situáciu na Ukrajine. Prízvukoval tiež, že krajiny sa častokrát zameriavajú na svoje vnútorné problémy a tie vonkajšie idú do úzadia.

“Politika východného partnerstva Európskej únie je zameraná na rozšírenie stability, predvídateľnosti a prosperity v našom susedstve a nie je namierená proti nikomu,” zdôraznil.

Zavše pripomenul, že Slovensko je predsedajúcou krajinou v Rade Európskej únie, a preto téma východného partnerstva je zaradená medzi predsednícke priority. “Pre nás je východné partnerstvo dôležité. Jeho členov preto prizývame na neformálne predsednícke podujatia v Bratislave, čím im vysielame signál, že nám na nich záleží,” dodal.

Európska únia

Na druhej strane ale minister vyzdvihol projekt Európskej únie. Označil ho za úspešný, ktorý “sa má kam posúvať”, ale potrebuje sa aj oprieť o politické pozadie a stabilitu. Priznal, že v súčasnosti nie je možné zameriavať sa na každý problém individuálne, ale treba riešiť všetky problémy súčasne, preto by aj západné európske partnerstvo malo byť nielen technické, ale aj politické.

Viac..  Ivan Štefanec: Potrebujeme mať viac dodávateľov plynu

Minister tiež apeloval na lídrov a predstaviteľov jednotlivých štátov, od ktorých majú prísť jednotlivé rozhodnutia, na základe ktorých bude aj Európska únia napredovať.

Európe chýba guráž. Všetky problémy treba riešiť paralelne a hoci kapacity na to sú, podľa ministra chýba odvaha. V 27 štátoch Európskej únie nie je jednota, aby zaujali rovnaký postoj k Rusku. Mnoho krajín všetko podmieňuje ako “buď, alebo”, čo podľa ministra nie je najšťastnejšie riešenie. Podstatné podľa šéfa rezortu diplomacie je hľadanie cesty, ako komunikovať s obyvateľstvom. Ako im poskytnúť chýbajúce informácie a viac ich oboznámiť s tým, na čom a ako Európska únia momentálne pracuje. Cieľom je dosiahnuť “more united Europe” (“jednotnejšiu Európu”). Rusko podľa Lajčáka “a je jedno, či sa nám to páči alebo nie, je realita, ktorú nemôžeme ignorovať”. Cestou je určite dialóg.

“Najväčšia úloha pre Európsku úniu v tejto súvislosti je zadefinovať, kam chceme východné partnerstvo nasmerovať teraz a čím ho chceme naplniť,” konštatoval minister. Podčiarkol pritom, že v strategickom záujme Európskej únie naďalej ostáva, aby východné susedstvo bolo stabilné a aby prosperovalo, a preto musí východná politika Únie ostať na programe dňa. “Zároveň je to aj otázka dôveryhodnosti samotnej Únie,” uviedol Lajčák.

Na paneli okrem ministra Lajčáka vystúpil aj ukrajinský minister zahraničných vecí Pavlo Klimkin, rakúsky minister pre Európu Sebastian Kurz, bieloruská námestníčka ministra zahraničných vecí Alena Kupchyna.

Ukrajinský minister Klimkin priblížil aktuálnu situáciu na Ukrajine a tiež postoj k Rusku. Prízvukoval, že chce implemantáciu dohôd z Minska a tiež, že je dôležitá nezávislosť Ukrajiny a eliminovať ruský vplyv na ich území. “Chceme demokraciu a slobodu,” povedal.

O dac

Odporúčame pozrieť

Gabriel, Ansip, King

Rámec pre voľný tok iných ako osobných údajov v EÚ: Čo navrhuje Európska komisia?

S cieľom uvoľniť úplný potenciál EÚ, pokiaľ ide o hospodárstvo založené na údajoch, predkladá Komisia …