EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE ŠTATISTIKY EUROPOSLANCOV PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / POLITIKA / Lajčák rokoval v Bukurešti o slovenskom predsedníctve aj aktuálnej situácii v EÚ
Lajcak Bukurest
M. Lajčák v Bukurešti ako hosť na porade rumunských veľvyslancov. PHOTO: archív MZV.

Lajčák rokoval v Bukurešti o slovenskom predsedníctve aj aktuálnej situácii v EÚ

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák vystúpil v utorok v Bukurešti ako jediný zahraničný rečník na výročnej porade rumunských veľvyslancov, generálnych konzulov a riaditeľov kultúrnych inštitútov. Na podujatí sa zúčastnil na pozvanie rumunského rezortného kolegu Lazara Comănesca, s ktorým absolvoval aj bilaterálne rokovanie a následne spoločne vo verejnom parku v centre hlavného mesta odhalili bustu Alexandra Dubčeka. V rámci návštevy Rumunska prijal ministra M. Lajčáka aj prezident republiky Klaus Iohannis.

Vo svojom vystúpení pred najvyššie postavenými diplomatmi Rumunska sa minister M. Lajčák zameral na aktuálnu situáciu v Európskej únii a úlohy, ktoré z toho vyplývajú pre slovenské predsedníctvo v Rade EÚ. V tomto kontexte sa venoval aj vnútorným a vonkajším výzvam, pred ktoré je európske spoločenstvo v súčasnosti postavené.

„Jedna z najdôležitejších otázok súčasnosti znie, ako sa dokážeme v Európe vysporiadať s existujúcimi problémami, priznať si ich skutočnú povahu a rozsah a mať odvahu vyriešiť ich,“ konštatoval minister M. Lajčák. Prvým krokom k hľadaniu odpovedí by mal byť podľa jeho slov už Bratislavský summit lídrov 27 členských krajín EÚ 16. septembra.

„V tomto procese bude potrebné zadefinovať nový prístup k európskemu projektu, aby aj po odchode jednej členskej krajiny a navzdory ostatným výzvam bol životaschopný, efektívny a zrozumiteľný pre občanov,“ zdôraznil minister M. Lajčák. Pripomenul tiež, že v diskusii a reflexii o budúcnosti EÚ musí byť priestor počúvať a rešpektovať názory všetkých členov.

Minister M. Lajčák po vystúpení pred rumunskými veľvyslancami rokoval s rezortným kolegom L. Comănescom, s ktorým sa sústredil na bilaterálne vzťahy a konkrétne zahranično-politické témy z európskej agendy ako je rozširovanie, susedská politika EÚ, regionálna spolupráca a migrácia.

Obaja ministri sa zhodli, že slovensko-rumunská spolupráca je na výbornej úrovni. „Aj táto návšteva v Bukurešti takmer presne po roku a opätovné pozvanie na výročnú poradu veľvyslancov je konkrétnym dôkazom našich výborných vzťahov a intenzívnych kontaktov,“ uviedol pred médiami minister M. Lajčák.

Viac..  GLOBSEC bol v Bratislave už po 13-krát. Vznikol pritom ako študentská iniciatíva

Pripomenul, že vzťahy Slovenska a Rumunska stoja na troch dlhodobých pilieroch: „Jedným je silné puto spoločnej histórie, keď Rumunsko zohralo dôležitú úlohu pri oslobodzovaní Slovenska od fašizmu a pri odmietnutí invázie vojsk Varšavskej zmluvy v roku 1968. Druhý pilier predstavuje naše členstvo v EÚ a NATO, kde nás spájajú rovnaké hodnoty, presadzujeme rovnaké ciele a v mnohých politikách máme podobné názory. Tretím pilierom je slovenská menšina, ktorej Rumunsko vytvára podmienky potrebné na zachovanie si vlastnej identity,“ povedal minister M. Lajčák.

Slovensko okrem toho jednoznačne podporuje prijatie Rumunska do Schengenskej zóny voľného pohybu a je pripravené podeliť sa o skúsenosti s prípravou a výkonom rotujúceho predsedníctva v Rade EÚ, ktoré Rumunsko po prvý raz preberie v roku 2019.

O predsedníctve v Rade EÚ hovoril minister M. Lajčák aj na rokovaní s prezidentom Klausom Iohannisom. Informoval ho o doterajšom priebehu a aktivitách slovenského predsedníctva a obaja si vymenili názory na prípravy a obsah Bratislavského summitu o budúcnosti EÚ.

Na záver návštevy v Bukurešti minister M. Lajčák v sprievode rumunského rezortného kolegu L. Comănesca a primátorky Bukurešti Gabriely Fireaovej a v prítomnosti viacerých osobností rumunského politického života i verejnosti odhalil v parku Biserica Cretulescu v blízkosti Revolučného námestia bustu slovenského politika a protagonistu obrodného hnutia z roku 1968 Alexandra Dubčeka. Pamätník je zároveň výrazom vďaky Slovenska za solidaritu Rumunska, ktoré sa ako jediná krajina východného bloku odmietla zúčastniť na invázii Československa a otvorene ju odsúdila.

Na odhalení busty A. Dubčeka sa zúčastnil aj jej autor akademický sochár Vít Bojňanský a starostka obce Uhrovec Zuzana Máčeková, ktorí boli súčasťou delegácie ministra v Bukurešti.

O dac

Odporúčame pozrieť

Lajcak

GLOBSEC bol v Bratislave už po 13-krát. Vznikol pritom ako študentská iniciatíva

BRATISLAVA / Vzniklo to ako študentská iniciatíva pred 13 rokmi a postupne sa sa z toho …