EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE ŠTATISTIKY EUROPOSLANCOV PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / KOMENTÁRE A ANALÝZY / Ivan Štefanec: TTIP treba podpísať, Slovensko z nej môže vyťažiť najviac
Stefanec
Europoslanec Ivan Štefanec. PHOTO: Kancelária IŠ.

Ivan Štefanec: TTIP treba podpísať, Slovensko z nej môže vyťažiť najviac

Zmluva TTIP je logickým vyústením snáh o ekonomické spájanie sa celkov, ktoré sa riadia rovnakými hodnotami. Spojené štáty a Európsku úniu spája podobná štruktúra ekonomiky, vymožiteľnosť práva, vysoko nastavené štandardy ochrany spotrebiteľa, životného prostredia a úcta k duševnému vlastníctvu. Pre Európu je to šanca, možno posledná, aby sa mohla významným spôsobom podieľať na nastavovaní pravidiel svetového obchodu. Ak sa jej nechopíme my, urobí to niekto iný.  
 
Zmluva TTIP nie je tajná ani netransparentná. Rokovania stále prebiehajú, takže konečný text ani nemôže existovať. Dokumenty z každého vyjednávacieho kola sú priebežne zverejňované na stránkach Európskej komisie a každý si ich môže prečítať. Kritické pripomienky zo strany odborov, spotrebiteľských a ochranárskych organizácií sú vždy vypočuté a zohľadnené. Za Európsku úniu vyjednáva Európska komisia, ale konečné slovo budú mať členské štáty a ich parlamenty.
 
Slovensko môže z TTIP profitovať najviac zo všetkých členských štátov Európskej únie. Do USA vyvážame hlavne automobily, stroje, železo a oceľ. A práve pre tieto výrobky prestanú platiť rôzne colné a iné bariéry. Náš export do USA narastie o viac ako 116%, čo prinesie okolo 27 000 nových pracovných miest. Profitovať budú aj subdodávatelia, teda hlavne malé a stredné podniky. Ich produkcie oproti dnešku zvýši až o 5,1%.
 

Rozporuplné vyjadrenia o budúcnosti rokovaní, ktoré počúvame z úst francúzskych a niektorých nemeckých predstaviteľov môžu byť motivované snahou vyjednať viac výhod pre vlastné krajiny. Verím, že slovenská vláda, tak ako vždy doteraz, aj na bratislavskom summite pokračovanie rokovaní o TTIP podporí, aby mohla byť zmluva uzatvorená.    

Komentár pre spravodajský portál EuropskeNoviny.sk pripravil europoslanec Ivan Štefanec.

Viac..  Ivan Štefanec: Budúcnosťou sú lacnejšie energie, ktoré budú menej vplývať na životné prostredie

O Ivan Štefanec

Odporúčame pozrieť

Stefanec

Ivan Štefanec: Posunuli sme sa o krok bližšie k lacnejšej energii pre všetkých

Európsky parlament dnes schválil balík legislatívnych opatrení, ktoré prispejú k budovaniu Energetickej únie, zníženiu cien energií …

 • PeeTee

  tieto zaplatene dristy nech si necha pre iq seberovnych …ta dohoda je vyhodna len pre velke korporacie spoza oceanu a iba debil moze sirit bludy o tom ake to je pre EU vyhodne …

 • Marty

  Ivan, a ako narastie nas import geneticky modifikovanych svinstiev vydavajucich sa za poraviny??? O tom uz radsej nepise nikto. Likvidacia eurposkych potravinarov, povolenie takmer vsetkych svinstiev spolocnosti Monsanto, geneticky modifikovane svinstvo v celej EU… Ale jasne, pan eurokomisar je niekym zaplateny za propgacny clanok…

  • fuko

   “Ivan, a ako narastie nas import geneticky modifikovanych svinstiev vydavajucich sa za poraviny??? O tom uz radsej nepise nikto”

   Tak asi sa o tom niekde pise, ked o tom tolko viete, ci?

 • Michal

  Už som to kedysi písal, ja vôbec nie som proti TTIP, ale najprv mi ten kto chce TTIP ukázať všetky dopady všetky dôsledky a všetky činností ako aj negatíva a pozitíva ktoré budú vyplývať s tejto zmluvy. Pretože ak krajina ktorá je tesne pred bankrotom a je zadĺžená so všetkých krajín na svete najviac teda USA mi chce dať nejakú zmluvu ktorá je z môjho pohľadu pofiderná, chcem v tej zmluve mať úplne všetko a to čo by v tej zmluve nebolo by nebolo predmetom zmluvy ale musí to byť napísané tak že ak je tam spomenutý Kameň tak to bude ten šuter na zemi hocikde a nebude to mať žiadny iný skrytý zmysel a musí to byť jasne a zreteľne definované pre zvyšovanie životnej úrovne a štandardov každého obyvateľa…. Ale zatiaľ čo o TTIP viem tak len chorí imbeciloidný idiot by to podpísal.

 • buster21

  Ludia ako stefanec su odtrhnuti od reality… tipp by zlikvidoval europsku ekonomiku

 • buster21

  Kazdy kto obhajuje tipp je magor … usa europu zlikviduju …europa robi na 80-90% kapacit, v usa robia kvoli cinskemu importu na 30% vedia zvysit produkciu vyroby o 70% bez navysenia nakladov a investicii takmer okamzite, cim su schopni bez ciel zlikvidovat celu eu ekonomiku, co bude mat za nasledok miliony nezamestnanych…. EU ma legislativu celkom dobre chraniacu spotrebitela ako aj dobre pravne a hygienicke normy… pozrite sa na com tipp stroskotal … ad1 tipp brutalne zvysi nezamestnanost , ad2 americke korporacie chcu spolutvorit eu legislativu.. proti pravam ludi (napr zrusit zakaz gmo potravin) .. chcu v sporoch riesit sudy a pravo v usa nie v eu. Vymozitelnost prava v usa pre eu firmy ludi je brutalne nakladna s nizkou uspesnostou. A td atd … stefanec je naivny chuj ktory nema potuchy aky je to ojeb

 • Karol

  “Náš export do USA narastie o viac ako 116%,” toto presne dokazuje, ze Stefanec je uplne mimo realitu. Tieto vypocty vycucane z prsta, ked podla jeho vlastnych slov este neexistuje konecny text su nic viac nez zbozne priania a tie sa samozrejme nikdy nenaplnia, lebo to co uverejnia politici je pravidelne svetelne roky od pravdy.
  TTIP je totalny nezmysel a Stefanec ma svoje posledne obdobie v EP za podporu tohto nezmyslu.

 • inšpektor

  Viacerí diskutujúci sa asi mýlia, ak označujú Štefanca ako človeka mimo reality. Títo
  “pozostalí” po SDKÚ sú dostatočne fundovaní, aby vedeli o čo v zmluve TTIP ide. Žiaľ, asi patrí do skupiny ľudí, ktorí sú členmi rôznych nadácií, financovaných USA a kopú za nich, resp. za peniaze, ktoré berú. S trpkosťou musím konštatovať, že týchto ľudí som kedysi volil a podobné reči som považoval za konšpirácie. Dnes sa to však úplne zreteľne vyplavuje na povrch. Krásnym príkladom je aj jeden “zásadový” člen Mostu- Hid, vášnivý obhajca USA, ktorý sa spojí aj s diablom, ak má z toho prospech. Veď Štefanec iste nie je taký negramotný, aby nechápal, že vo vete, že Európu s USA spájajú rovnaké hodnoty, nie je v tomto prípade takmer nič pravda. Lebo tu ide o rozhodujúce detaily, v ktorých sa obe zoskupenia zásadným spôsobom odlišujú a prijať americké pravidlá je pre EÚ samovražda. Preto považujem, ako občan krajiny, ktorú títo ľudia aj v mojom mene reprezentujú, za škodiacich vlastnej krajine.

 • www.svetforum.sk
 • najmudrejsi

  “Zmluva TTIP nie je tajná ani netransparentná. Rokovania stále prebiehajú, takže konečný text ani nemôže existovať.” Neverim vlastnym ociam, co to tu citam za demagogiu. Existuje na internete xy vyjadreni samotnych europoslancov, ktori sa stazuju, ze nemaju pristup k zneniu, respektive dokumentom zmluvy.

 • Vlado360

  mluva TTIP nie je tajná ani netransparentná. Rokovania stále prebiehajú, takže konečný text ani nemôže existovať. Nakoľko sa podpisuje až konečné znenie dohody, ktoré neexistuje a Vy už viete ako to vylepší Slovenskú ekonomiku postráda váš príspevok logiku. Pokiaľ si myslíte že slovenská ekonomika so zabehnutými prísnymi normami bude schopná konkurovať benevolentným US normám , postrádate racionálne myslenie. Vaši rodičia musia byť hrdí, čo vychovali. Za peniaze čokoľvek……

 • Viera Horváthová

  Je strašne naivné, ak sa niekto domnieva, že dohody ako TPP či TTIP majú za cieľ zabezpečiť blahobyt pre všetkých. Takáto zásada nikdy nebola základom svetového biznisu. Hlavnou úlohou týchto zmlúv je zaistiť prepych pre USA.

 • Michal Ovečka

  Aj si ju čítal, keď si za ňu? Pochybujem, keď je tajná a ani eurposlanci nemajú prístup k jej zneniu ako nás informoval Sulík…Tak čo ťa motivuje trúbiť do sveta, aká je super pre Slovensko? Koľko si dostal ty Judáš???