EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE ŠTATISTIKY EUROPOSLANCOV PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / POLITIKA / Minister Lajčák v Paríži: EÚ potrebuje novú zjednocujúcu víziu
Lajcak Pariz
Minister Lajčák v Paríži. PHOTO: archív MZV.

Minister Lajčák v Paríži: EÚ potrebuje novú zjednocujúcu víziu

O predstavách Slovenska v diskusii o budúcnosti Európskej únie hovoril vo štvrtok v Paríži minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák na výročnej porade francúzskych veľvyslancov.

Na vystúpenie ho pozval francúzsky minister zahraničných vecí Jean-Marc Ayrault. Okrem slovenského ministra sa na podujatí zúčastnili aj ministri zahraničných vecí Luxemburska Jean Asselborn, Holandska Bert Koenders, komisár EÚ pre ekonomické a finančné záležitosti Pierre Moscovici a bývalý predseda Európskej rady Herman van Rompuy.

„Je zrejmé, že EÚ potrebuje novú, zjednocujúcu víziu, ktorá zvýrazní jej silné stránky a eliminuje jej slabiny,“ konštatoval minister M. Lajčák pred francúzskymi veľvyslancami a poukázal na to, že slabé stránky Únie sa ukázali v sérii kríz a výziev, ktorým Únia čelí v poslednom období – počnúc finančnou a ekonomickou krízou, cez migračnú krízu až po rozhodnutie Británie vystúpiť z EÚ.

„V diskusiách o budúcnosti európskeho projektu si musíme povedať kde vidíme priority, aké reformy chceme robiť a akú mieru integrácie si želáme,“ zdôraznil minister M. Lajčák a pripomenul, že v tomto procese treba zohľadniť úlohu a právomoci členských štátov a európskych inštitúcií a zachovať medzi nimi rovnováhu.

„Namiesto toho, aby sme rozoberali, či chceme viac Európy alebo menej, mali by sme sa sústrediť na to ako zabezpečiť lepšiu Európu. A to si okrem iného vyžaduje aj lepšiu a zrozumiteľnejšiu komunikáciu európskych elít a inštitúcií s občanmi,“ uviedol minister M. Lajčák. Zásadnú diskusiu v tomto smere by mal odštartovať Bratislavský summit lídrov EÚ 16. septembra, od ktorého Slovensko očakáva načrtnutie zásadnej vízie skôr ako detailné technické diskusie.

Viac..  Anna Záborská: Zvony nám pripomenú dôležitosť mieru

Minister M. Lajčák sa v príhovore k francúzskym veľvyslancom venoval aj následkom britského rozhodnutia o odchode z EÚ a na budúcne fungovanie Únie. „V súvislosti s brexitom si musíme čo najskôr zadefinovať, ako bude tento proces prebiehať a aká má byť EÚ po odchode Británie. Rokovania s Londýnom musíme viesť v pozitívnom duchu a snažiť sa o zachovanie čo najlepších vzťahov. Tento proces ale nemôžeme neúmerne odkladať, aby sme zbytočne nepredlžovali obdobie neistoty pre našich i britských občanov,“ konštatoval minister M. Lajčák.

Pred vystúpením na výročnej porade francúzskych veľvyslancov, ktoré bolo štvrtým takýmto podujatím, na ktoré bol v rámci členských krajín EÚ pozvaný v priebehu posledných dvoch týždňov, absolvoval minister M. Lajčák aj neformálnu pracovnú večeru s francúzskym rezortným kolegom J.-M. Ayraultom. Zúčastnili sa na nej aj ministri zahraničných vecí Luxemburska a Holandska J. Asselborn a B. Koenders, a expredseda Európskej rady H. van Rompuy. Predmetom diskusií bolo hodnotenie situácie vo vnútri EÚ a v jej susedstve.

O dac

Odporúčame pozrieť

luka

Environmentálna politika EÚ: Budúce generácie budú znášať náklady aj za naše rozhodnutia a opatrenia

Tvorba environmentálnej politiky nie je jednoduchá úloha. Na jednej strane si Európania chcú užívať výhody, …