Fico: Summit v Bratislave príde s presnou diagnózou situácie Únie

BRUSEL / Slovenský premiér Robert Fico sa v piatok stretol v Bruseli so šéfom Európskej rady. Spolu riešili neformálny summit 27 krajín Európskej únie, ktorý by mal o dva týždne v Bratislave otvorene a presne definovať, kde sa Európska únia nachádza po britskom rozhodnutí odísť a tiež hovorili o dôsledkoch migračnej krízy.

Bratislavský summit, ktorý začne 16. septembra, má podľa Roberta Fica začať “bratislavský proces”, ktorý bude pokračovať diskusiami v maltskej metropole Valette a vyvrcholí budúci rok na jar v Ríme.

“Čakáme, že dvadsaťsedmička v Bratislave definuje niekoľko oblastí, ktoré bude chcieť ponúknuť európskej verejnosti ako oblasti zabezpečujúce lepšiu Európu, kvalitnejšiu Európu, viac ochrany – a nielen v zmysle bezpečnosti, ale tiež hospodárskeho a sociálneho života,” povedal Fico v Bruseli po rokovaní s predsedom Európskej rady Donaldom Tuskom.

Budúci rok v marci uplynie 60 rokov od podpisu Rímskych zmlúv, jedného zo základov európskej integrácie. Pri tejto príležitosti by mohol byť zavŕšený proces, ktorý začne práve v Bratislave.

Migrácia i bezpečnosť

Premiéri a prezidenti budú počas stretnutí hovoriť najmä o migrácii, bezpečnosti, boji proti terorizmu, ale i navýšení Junckerovho fondu či digitalizácii.

“Prvýkrát po rozhodnutí voličov vo Veľkej Británii budeme diskutovať o tom, ako má vyzerať Európska únia, ako budú nastavené priority a čo všetko chceme prediskutovať v procese, ktorý začíname nazývať Bratislavským procesom, pretože ho začneme summitom 16. septembra,” povedal premiér. Ak chceme nájsť riešenie, tak na jednej strane musíme v Bratislave povedať, čo sú priority, a tomu sa musíme venovať v určitom procese, vysvetlil Fico.

Viac..  Maroš Šefčovič priblížil aktivity Európskej komisie na boj s následkami pandémie COVID-19

Atraktívna Únia

Bratislavské rokovanie sa bude podľa premiéra snažiť hľadať najmä témy, ktoré európske krajiny spájajú. Definovať by mal najmä skutočne základné priority a ciele, ktorých naplneniu by následne Únia podriadila všetky svoje nástroje a možnosti.

“Európska únia by súčasne mala byť schopná vytvárať také životné a pracovné podmienky, aby Európa patrila medzi najatraktívnejšie miesta na zemeguli, kde ľudia chcú žiť, bývať a pracovať,” povedal Fico. S tým súvisí téma migrácie, ktorá podľa šéfa exekutívy naďalej mimoriadne ovplyvňuje život v Európe.

Investície

Jednou z najdôležitejších tém, o ktorých budú lídri hovoriť, je boj proti terorizmu a bezpečnosť. “Ďalej sa budeme venovať investíciám. Je zhoda, že nie je možné len škrtať, a preto sú rôzne návrhy na posilnenie Junckerovho fondu. Chceme hovoriť o nových témach, ako je digitalizácia, iniciatívy pre mladých ľudí a predovšetkým si chceme stanoviť presnú diagnózu, kde sa dnes nachádza Európska únia,” pokračoval Fico.

Šéf pravidelných únijných summitov Donald Tusk pred stretnutím s Robertom Ficom poznanemal, že prezidenti a premiéri krajín Únie, okrem Veľkej Británie, sa v Bratislave stretnú v časoch pre Úniu veľmi kritických. Tiež spomenul migračnú krízu. Poznamenal, že ľudia v Únii čakajú, že sa spoločenstvo opäť stane zárukou stability, bezpečnosti a ochrany v širokom zmysle.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

sud

Komisia podala návrh na začatie konania proti Slovensku pre slabú ochranu hlucháňa hôrneho

Európska komisia sa rozhodla podať na Súdny dvor EÚ návrh na začatie konania proti Slovensku za to, …