EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / POLITIKA / Minister Lajčák: Európsky projekt bude skompletizovaný až po prijatí krajín západného Balkánu
Miroslav Lajčák na medziparlamentnej konferencii v Bratislave. PHOTO: Archív MZV.

Minister Lajčák: Európsky projekt bude skompletizovaný až po prijatí krajín západného Balkánu

„Rozširovanie Európskej únie je strategická investícia do jej bezpečnosti a prosperity,“ vyhlásil v nedeľu na Medziparlamentnej konferencii o spoločnej zahraničnej a bezpečnostnej politike EÚ minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák. Konferenciu v Bratislave usporiadala Národná rada SR v rámci slovenského predsedníctva v Rade EÚ a minister M. Lajčák bol pozvaný, aby hovoril o jednej z predsedníckych priorít SR– rozširovaní Únie.

Minister M. Lajčák pred zástupcami parlamentov z členských i partnerských krajín ocenil značný pokrok, ktorý sa vďaka európskej pomoci podarilo docieliť v regióne západného Balkánu, a to tak v oblasti transformácie ako aj regionálnej spolupráce. „Napriek mnohým zlepšeniam však situáciu v krajinách západného Balkánu stále nemožno považovať za úplne pokojnú a stabilizovanú, a preto sa musí EÚ v tomto regióne naďalej aktívne angažovať,“ upozornil minister M. Lajčák a pripomenul, že aj to je jeden z dôvodov, prečo slovenské predsedníctvo v Rade EÚ zahrnulo politiku rozširovania medzi svoje priority.

„V rámci tejto priority pripisujeme kľúčový význam dôveryhodnosti procesu, ktorý je ale dvojsmerný: na jednej strane trváme na princípoch kondicionality a vlastných zásluh, čo znamená, že krajiny v prístupovom procese postupujú podľa toho, ako plnia podmienky s dôrazom na kvalitu, a nie na rýchlosť. Na druhej strane musí zase EÚ splniť svoje záväzky, a ak si kandidáti a ašpiranti plnia svoje úlohy dobre, musíme ich posúvať čoraz bližšie k EÚ,“ zdôraznil minister M. Lajčák.

Dodal tiež, že európsky projekt bude úplne skompletizovaný až po prijatí krajín západného Balkánu.

Vystúpenie ministra M. Lajčáka na medziparlamentnej konferencii ukončilo intenzívny víkend predsedníckych aktivít v Bratislave. V piatok a v sobotu hostil minister M. Lajčák neformálnu schôdzku ministrov zahraničných vecí EÚ (Gymnich), na ktorú boli v sobotu prizvané aj kandidátske krajiny. Po skončení Gymnichu potom zorganizoval neformálny obed ministrov zahraničných vecí EÚ s kolegami z krajín Východného partnerstva, na ktorom sa diskutovalo o ďalšom smerovaní vzájomnej spolupráce.

Minister M. Lajčák na okraj týchto zasadnutí absolvoval aj sériu bilaterálnych stretnutí. Na rokovaní s britským ministrom zahraničných vecí Borisom Johnsonom zhodnotili postup príprav na spustenie rokovaní o vystúpení Británie z EÚ a vyjednávaní o novom nastavení vzťahov medzi Bruselom a Londýnom. Minister M. Lajčák zdôraznil, že Slovensko je za zachovanie čo najlepšej kvality vzájomných vzťahov aj po odchode Spojeného kráľovstva z EÚ.

Viac..  Ivan Štefanec: Pýtajme sa ľudí, akú Európsku úniu chcú

Minister M. Lajčák rokoval osobitne aj s macedónskym ministrom zahraničných vecí Nikolom Poposkim. Venovali sa politickej situácii v krajine, ktorá sa v snahe prekonať politickú krízu pripravuje v spolupráci vládnych a opozičných strán a s pomocou EÚ na predčasné voľby. Minister M. Lajčák v mene slovenského predsedníctva v Rade EÚ zdôraznil očakávanie Únie o demokratickom a férovom priebehu volieb, ktoré budú mať rozhodujúci vplyv na ďalšiu integračnú perspektívu Macedónska.

Na bilaterálnej schôdzke s gruzínskym ministrom zahraničných vecí Micheilom Džanelidzem vyjadril minister M. Lajčák pokračujúcu podporu SR pre proces reforiem v krajine. Spoločne prediskutovali proces vízovej liberalizácie EÚ s Gruzínskom, kde sa očakáva prijatie rozhodnutia o zrušení víz pre gruzínskych občanov. Keďže Gruzínsko splnilo všetky potrebné podmienky, minister M. Lajčák gruzínskeho partnera ubezpečil, že slovenské predsedníctvo v Rade EÚ urobí čo bude môcť, aby k zrušeniu vízovej povinnosti došlo čo najskôr.

Na rokovaní s moldavským ministrom zahraničných vecí Andreiom Galburom sa minister M. Lajčák zaujímal o vývoj politickej situácie po nedávnej zmene vlády a zopakoval pripravenosť Slovenska naďalej sa angažovať v transformácii krajiny, a to tak politickou podporou ako aj cez konkrétne projekty výmeny transformačných skúseností a rozvojovej pomoci.

Minister M. Lajčák sa bilaterálne stretol aj s ukrajinským ministrom zahraničných vecí Pavlom Klimkinom, s ktorým prebrali dianie na východe krajiny a tiež reformné úsilie kyjevskej vlády.

Minister M. Lajčák rokoval aj s predsedom parlamentu Čiernej Hory Darkom Pajovićom, ktorý sa v Bratislave zúčastnil na Medziparlamentnej konferencii o spoločnej zahraničnej a bezpečnostnej politike EÚ. Obaja partneri potvrdili vysokú úroveň vzťahov medzi SR a Čiernou Horou, ktorá vyplýva z angažovanosti Slovenska a osobne ministra M. Lajčáka v procese nadobudnutia nezávislosti Čiernej Hory a jej integrácie do euroatlantických štruktúr. Minister M. Lajčák konštatoval, že krajina naďalej ostáva lídrom integračných procesov na Balkáne a vyzdvihol spôsob, akým sa politické strany dokázali dohodnúť na prekonaní nedávnych politických problémov. Ocenil najmä to, že sa tak udialo v ústavnom rámci a vlastnými silami politických strán, ktoré tak ukázali vysokú mieru demokratickej zrelosti.

O dac

Odporúčame pozrieť

margrethe vestager

Európska komisia začala vyšetrovanie verejného financovania závodu Jaguar Land Rover na Slovensku

Európska komisia začala podrobné vyšetrovanie, ktorého cieľom je posúdiť, či plány Slovenskej republiky poskytnúť 125 …