EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DEPONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / KULTÚRA / V Rumunsku odhalili bustu Alexandra Dubčeka, je symbolom bilaterálnych vzťahov

V Rumunsku odhalili bustu Alexandra Dubčeka, je symbolom bilaterálnych vzťahov

V Rumunsku odhalili bustu slovenskému štátnikovi Alexandrovi Dubčekovi. Podobizeň lídra procesu Pražskej jari sa nachádza v samotnom centre Bukurešti a je symbolom rumunsko-slovenských vzťahov.

Pozvanie rezortného kolegu Lazara Comanescu prijal 30. augusta minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák. Počas svojej návštevy zdôraznil intenzívne väzby rumunsko-slovenských vzťahov. Tie sa podľa neho zakladajú na troch pilieroch – spoločnej a silnej histórii, rovnakých cieľoch plynúcich z členstva v NATO a EÚ a na prítomnosti slovenskej menšiny v Rumunsku.

Prepojenie medzi Dubčekom a Rumunskom je silné

Do popredia vystupuje história, keď v roku 1968 okupovali vojská Varšavskej zmluvy Československo práve z dôvodu reformnej Pražskej jari. „Rumunsko bolo jedinou krajinou, ktorá sa odmietla tohto aktu zúčastniť. To nás spája a potvrdzuje historické väzby, ktoré medzi našimi dvoma národmi existujú,“ hovorí o vzájomných vzťahoch Miroslav Lajčák.

Viac..  Podľa štatistík sa až takmer polovica populácie EÚ nevenuje žiadnej športovej aktivite

Podľa jeho slov je prepojenie medzi Dubčekom a Rumunskom silnejšie než si uvedomujeme. „Hovoril veci ako sú, s mocou narábal zodpovedne a chcel politiku bez manipulácie. Som veľmi rád, že odteraz sa aj občania a návštevníci tohto mesta budú môcť pristaviť pri jeho buste.“

Pre Lazara Comanescu je odhalenie busty Alexandra Dubčeka symbolickým momentom v rámci bilaterálnych vzťahov. „Obdivoval ho celý demokratický svet, naše krajiny sa dodnes podporujú.“

Busta z bronzu, ktorej autorom je sochár Vít Bojňanský, vznikla z iniciatívy slovenského veľvyslanca v Bukurešti Jána Gábora. Ten dostal podporu aj zo strany slovenskej vlády a primátorky mesta Gabriely Firea.

O jen

Odporúčame pozrieť

sport

Podľa štatistík sa až takmer polovica populácie EÚ nevenuje žiadnej športovej aktivite

Najnovší Eurostat ukázal, že len takmer každý tretí obyvateľ EÚ (29,9 percenta) vo veku 18 …