EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE ŠTATISTIKY EUROPOSLANCOV PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / ĽUDIA / Utečenecká kríza po roku. 95 percent migrantov stále čaká na azyl

Utečenecká kríza po roku. 95 percent migrantov stále čaká na azyl

BUDAPEŠŤ/BERLÍN / Je to rok, odkedy sa spustil masový presun migrantov z maďarskej vlakovej stanice v Budapešti do Nemecka. Angela Merkel vtedy vyhlásila povestnú vetu “my to zvládneme”.

Utečenci táboriaci na hlavnej vlakovej stanici tak masovo začali nastupovať na pripravené vlaky a tí, ktorí sa nezmestili, sa vydali do Nemecka peši.

Wir schaffen das

Výrok Angely Merkel ale povzbudil ďalších utečencov. Brali jej slová ako pozvánku do Európy.

Nemecká kancelárka ale svoje slová myslela inak. Povedala to, pretože chcela vyriešiť vtedajšiu humanitárnu núdzu v Budapešti.

Zakrátko sa začalo prerozdeľovanie a otvorila sa otázka kvót. Slovensko ale toto riešenie odmietalo. Preto Bratislavu navštívil aj šéf zahraničného výboru Európskeho parlamentu.

“Potrebujeme väčšiu solidaritu. Nikto z nás nechce, aby všetko riešila iba jedna krajina. Obavy sú rovnaké aj v Nemecku, stále hľadáme mechanizmus na prerozdeľovanie, ktorý by vyhovoval všetkým,” povedal Elmar Brok.

Päť percent

Po roku, v septembri 2016, je prerozdelených len 5 percent ľudí. Migranti stále čakajú. Sú v táboroch alebo azylových domoch.

Viac..  Komisia poskytne 169 miliónov EUR na propagáciu poľnohospodárskych výrobkov z EÚ

“Žiaľ, táto relokácia napreduje len pomaly. Európska komisia v súčasnosti zintenzívňuje svoje úsilie o posilnenie relokácie utečencov z Grécka a Talianska a vyvíja politický tlak na členské štáty, aby si splnili svoje povinnosti vyplývajúce z príslušných dohôd,” informovala hovorkyňa Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Jana Capello.

Plán

Reč je pritom len o 160 000 ľuďoch z Talianska a Grécka, ktorým sa členské štáty rozhodli pomôcť zvládať príliv utečencov. Do Nemecka ale prišlo vyše milióna utečencov, ktorí stále čakajú na azyl.

“Ak sa nám podarí znížiť príliv migrantov, ľudia sa budú aj menej obávať. Nechceme vyvolávať strach, ale naozaj pomôcť tým, ktorí to potrebujú,” dodal Brok.

Plán je, že sa budú prijímať ľudia, ktorí utekajú naozaj z vojnových oblastí.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Odporúčame pozrieť

RAPEX

Nebezpečná kozmetika môže byť aj na slovenskom trhu, varuje Úrad verejného zdravotníctva

BRATISLAVA / Úrad verejného zdravotníctva upozorňuje na výskyt nebezpečných výrobkov v Európskej únii, ktoré do výstražného …

  • Zuzana Ferkova

    5% z čoho? To ste zabudli napísať?

  • milan.lorinc1

    Kvóty na prerozdelenie migrantov?? Ani náhodou. Pani Merkelová si ich sama jednostranne, bez akéhokoľvek dohody s ostatnými EU partnermi napozývala milióny migrantov do Európy, tak nech sa teraz stará.. Rozhodla ona sama( pardon spolu s Talianskym premiérom) bez nás tak nech sa aj sami starajú… Čo ste si navarili to si aj zjedzte!!!
    A nabudúce sa naučíte najprv prísť opýtať do strednej Európy a dohodnúť sa s partnermi, či je možné napozývať také množstvo ľudí a či sú ochotní a schopní takú masu ľudí zvládať.. A dosť pravdepodobne je žeby aj nabudúce povedali nie a na Vás z Bruselu je, aby ste rozhodnutie partnerov zo strednej a východnej Európy plne rešpektovali