Stefanec
Europoslanec Ivan Štefanec. PHOTO: Kancelária IŠ.

Ivan Štefanec: Súčasťou reformy Európskej únie musí byť aj zmena systému jej financovania

Podľa slovenského europoslanca a člena Výboru pre rozpočet Ivana Štefanca (KDH, EĽS) musí byť nevyhnutnou súčasť diskusií o budúcnosti Európskej únie aj zmena systému jej financovania. Súčasný mechanizmus je podľa Štefanca neprehľadný, nepružný a príliš závislý od politických rozhodnutí.

„Európsky rozpočet je z takmer 70% napĺňaný z príspevkov členských štátov. Zvyšok tvoria niektoré poľnohospodárske poplatky a podiel z výberu DPH. Platobná disciplína niektorých štátov je pritom veľmi slabá a hoci musíme v Európskom parlamente každoročne riešiť výpadky v rozpočte, ani my, ani Európska komisia nemá k dispozícii nijaké nástroje, ako vlády prinútiť, aby si plnili svoje povinnosti. Ak má Európska únia plniť úlohy, ktoré od nej občania očakávajú, teda efektívne chrániť vonkajšie hranice a robiť aktívnejšiu vonkajšiu politiku, musí mať aj stabilný a autonómny zdroj príjmov.“

Podľa Štefanca už na odbornej úrovni prebiehajú diskusie o novom mechanizme, ktorý by mal byť v prvom rade fiškálne neutrálny.

„V žiadnom prípade nemôžeme zavádzať nejakú novú daň, ktorá by zaťažila občanov, či firmy, ani nemienime ukrajovať z verejných financií členských štátov. Model, na ktorom intenzívne pracujú aj slovenskí odborníci zo Slovenskej akadémie vied a Ekonomickej univerzity v Bratislave, počíta so zavedením environmentálneho poplatku z dovozu z tretích krajín, vypočítaného na základe indexovania spotreby CO2 pri výrobe. Tým by sa vytvoril priestor pre zníženie príspevkov členských krajín a zároveň by sa vyvinul tlak na tretie krajiny, aby znižovali znečisťovanie ovzdušia. Fiškálna neutralita by potom bola dosiahnutá alikvotným znížením iného zaťaženia, napríklad práce, čo by predstavovalo silný impulz pre zvyšovanie zamestnanosti.“

Štefanec upozorňuje, že na takéto rozhodnutie bude potrebná politická vôľa na úrovni Európskej rady.

Viac..  Ivan Štefanec: Vyzývame nepodporovať terorizmus a nasledovať Česko, Fínsko a Švédsko

„Premiér Fico s obľubou hovorí o slabej akcieschopnosti Európskej únie. Zmena jej financovania by tento problém čiastočne vyriešila. Na bratislavskom summite má šancu túto tému otvoriť a ukázať svojim partnerom, že Slovenská republika vie ponúkať aj systémové a odborné riešenia.“   

O dac

Odporúčame pozrieť

Ivan Štefanec: Financie pre poľnohospodárstvo musia končiť na účtoch poľnohospodárov

Európska ľudová strana pokračuje v dialógu o európskom poľnohospodárstve a Európskej farmárskej dohode v Taliansku …

Consent choices