Islamský štát plánoval útočiť okrem Paríža aj v iných štátoch, tvrdí CNN

WASHINGTON/PARÍŽ / Džihádistická organizácia Islamský štát (IS/Dáiš) plánovala 13. novembra 2015 – v čase série teroristických útokov v Paríži, aj ďalšie atentáty na iných miestach Európy. Informovala o tom americká televízna stanica CNN.

Pri svojom tvrdení vychádzala zo štúdia tisícov strán dokumentov a fotografií pochádzajúcich od tajných služieb rozličných európskych krajín vrátane Francúzska. CNN kontaktovala aj viacero ľudí, ktorí sú zapojení do vyšetrovania atentátov z vlaňajšieho novembra v Paríži. Na základe dokumentov a výpovedí informovaných zdrojov CNN konštatovala, že IS očakával, že “jatky v novembri 2015 budú ešte väčšie a mal v pláne uskutočniť na iných miestach ďalšie atentáty”.

Terče útokov

Televízia spresnila, že podľa vyšetrovateľov mal Islamský štát v pláne, že vyslané osoby zaútočia v Holandsku a na ďalšie ciele vo Francúzsku. Terčmi útokov mali byť nákupné centrá a“pravdepodobne aj supermarket v Paríži”. Zdroje CNN bližšie informácie o cieľoch predpokladaných atentátov neuviedli.

Informácie od rôznych tajných služieb naznačujú, že Dáiš“zdvojnásobil svoje úsilie infiltrovať svojich ľudí do Británie, aby tam spáchali atentáty”.

Komunikovali cez aplikácie

Dokumenty, ktoré má CNN k dispozícii, ukazujú, že páchatelia útokov v Paríži sa pripravovali metodicky a organizovane, i to, ako Dáiš pred atentátmi pripravoval ich aktérov. Páchatelia používali na komunikáciu aplikácie, ako Viber, Telegram či WhatsApp, pričom ich správy boli šifrované, aby unikli pozornosti polície.

Viac..  MOLDAVSKO: Krajina si pripomenula 30. výročie nezávislosti

Americká spoločnosť CNN tiež uviedla, že dvom džihádistom sa vôbec nepodarilo do Francúzska dostať.

Sýriu opustili trasami využívanými utečencami – rovnako ako dvaja samovražední atentátnici, ktorí 13. novembra 2015 podnikli útok v blízkosti Stade de France na parížskom predmestí Saint-Denis. Alžírčana Adela Haddadiho a jeho pakistanského komplica Muhammada Usmana však zdržali v Grécku problémy s dokladmi.

Do Rakúska sa tak dostali až 14. novembra a čakali tam na tretieho spolupáchateľa, Abida Tabaouniho, ktorého identita až doteraz nebola známa.

Tento Maročan bol od zadržania svojich spomínaných dvoch komplicov nezvestný. Napokon sa ho podarilo zadržať v júli v Bruseli, odkiaľ by mal byť čoskoro vydaný do Rakúska. Podľa CNN boli všetci traja muži v kontakte s istým abú Ahmadom, jedným z veliteľov IS v Sýrii.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

Afganistan: Europoslanci požadujú osobitný vízový program pre ženy hľadajúce ochranu

Európsky parlament vo štvrtok odsúdil násilné prevzatie moci v Afganistane a vyzval na posilnenie humanitárnej …