EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE ŠTATISTIKY EUROPOSLANCOV PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / EKONOMIKA / Poslanci podporili Vestagerovú v spore EÚ s Írskom a firmou Apple
Margrethe Vestager
Margrethe Vestager, europoslankyňa. PHOTO: European Parliament 2016.

Poslanci podporili Vestagerovú v spore EÚ s Írskom a firmou Apple

Poslanci Európskeho parlamentu vyjadrili v rámci stredajšej rozpravy podporu komisárke pre hospodársku súťaž Margrethe Vestager v súvislosti s verdiktom Európskej komisie, že Írskom poskytnuté daňové úľavy pre spoločnosť Apple, ktoré jej umožnili roky platiť v porovnaní s inými podnikateľskými subjektmi podstatne nižšie dane, predstavovali nezákonnú štátnu pomoc.

Niektorí poslanci kritizovali zámer spoločnosti Apple a írskej vlády odvolať sa voči rozhodnutiu Európskej komisie. To ukladá Írsku povinnosť vymôcť od spoločnosti Apple nezaplatené dane za obdobie rokov 2003 – 2014 v celkovej výške 13 miliárd eur, ako aj úroky. Podľa komisárky Vestager majú dotknuté subjekty právo odvolať sa. „My sme však prijali rázne rozhodnutie a na súde ho budeme brániť,‟ vyhlásila.

„Konkurencia, vrátane daňovej, je motorom ekonomiky. Nie je však prípustné, aby štáty porušovali spoločné dohodnuté pravidlá. V prípade, že Írsku tieto pravidlá nevyhovovali, mohlo využiť existujúce mechanizmy a iniciovať zmenu,‟ uviedol poslanec Ivan Štefanec (EPP, SK).

Margrethe Vestager tiež v rámci rozpravy vyzvala na posilnenie transparentnosti v oblasti základných údajov týkajúcich sa nadnárodných spoločností. V súvislosti s nedávnym návrhom Komisie, podľa ktorého by nadnárodné spoločnosti mali poskytovať informácie o napríklad dosiahnutých ziskoch či zaplatených daniach podľa krajín ich pôsobenia, zároveň zdôraznila, že tieto informácie by mali byť sprístupňované verejnosti.

Viac..  Ivan Štefanec: Autonómne vozidlá už budú čoskoro skutočnosťou, musíme sa na ne pripraviť

Komisia vypočítala, že selektívne zaobchádzanie zo strany írskych daňových orgánov umožnilo spoločnosti Apple za zisky v Európe platiť v roku 2003 skutočnú sadzbu dane z príjmu právnických osôb vo výške 1%, pričom táto sadba klesla v roku 2014 až na úroveň 0,005%.

Komisia tvrdí, že tento postup je z pohľadu pravidiel štátnej pomoci EÚ nezákonný, nakoľko poskytuje spoločnosti Apple značnú výhodu v porovnaní s inými podnikateľskými subjektmi, na ktoré sa vzťahujú tie isté vnútroštátne daňové predpisy.

Komisia preto rozhodla, že Írsko musí od spoločnosti Apple vymôcť nezaplatené dane za obdobie rokov 2003 – 2014 v celkovej výške 13 miliárd eur, ako aj úroky. Írsko toto rozhodnutie spochybnilo.

Parlamentný osobitný výbor pre daňové rozhodnutia priniesol sériu odporúčaní, ktorých cieľom je spravodlivejší a transparentnejší systém korporátneho zdaňovania v Európe. Osobitný výbor bol zriadený v nadväznosti na škandál Luxleaks z novembra 2014.

O red

Odporúčame pozrieť

Kozloduj

Európsky parlament žiada zvýšenie príspevku na vyraďovanie jadrových zariadení

Európsky parlament vyzval na zvýšenie príspevku Únie v procese vyraďovania už odstavených jadrových zariadení, vrátane …