EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / POLITIKA / Andrej Kiska: O EÚ sme zabudli povedať pekné slovo a Brusel sa stal nadávkou

Andrej Kiska: O EÚ sme zabudli povedať pekné slovo a Brusel sa stal nadávkou

Prezident Andrej Kiska sa dnes vyjadril k neformálnemu samitu Európskej únie v Bratislave a včerajšej pracovnej večeri s najvyššími predstaviteľmi EÚ.


Text príhovoru:

„Včera sme mali pracovnú večeru s najvyššími predstaviteľmi Európskej únie. Dôvod bol zrejmý. Dnes sa u nás začal neplánovaný, ale veľmi očakávaný neformálny samit EÚ.

Pri rozhovoroch som zdôraznil, že v tomto období sa musíme sústrediť na veci, ktoré nás spájajú a vyvarovať sa všetkých návrhov a riešení, ktoré by v ktorejkoľvek krajine vyvolali medzi ľuďmi negatívne emócie. Postavme si jasné body a presný časový plán v oblastiach, ktoré nás spájajú. Ako napríklad bezpečnosť, ochrana a kontrola hraníc Schengenu.

Atmosféra v EÚ je veľmi zvláštna. Niekto môže mať pocit, že projekt Európskej únie stojí nad samou priepasťou. V diskusiách o európskom projekte je veľa kritiky, veľa pesimizmu a po rozhodnutí ľudí z Veľkej Británie o odchode z EÚ niekedy až paniky. O únii sme zabudli povedať pekné slovo a Brusel sa stal nadávkou. Napriek tomu všetkému ale skutočnosť a výsledky európskej spolupráce sú oveľa lepšie ako táto nálada.

Samozrejme máme problémy – každá krajina má svoje problémy, a preto aj každá krajina má možno trochu iné očakávania, kde by mala Únia viac pomôcť. Ale myslím si, že dnes ide hlavne o krízu dôvery a sebadôvery. A faktom je, že dôvera a hlavne sebadôvera sú veľakrát dôležitejšie ako písané dohody.

Viac..  NATO sa zapojí do boja proti Islamskému štátu. Vyslaní by mali byť aj slovenskí vojaci

Myslím si, že nikto nemá zázračné riešenie, ako toto obdobie prekonať a dôveru obnoviť. Ale môžeme na tom začať pracovať.

Bolo by úžasné, keby bratislavský samit ukončil emocionálne rozdelenie Európy a keby ľudia v celej Európe počuli z Bratislavy, že priekopy boli zasypané a priepasti preklenuté. Keby Európa vyslala jasný signál o jednote a spoločnej budúcnosti. Sú niektoré témy, ktoré emocionálne Európu rozdelili – osobitne migrácia.

Tá najpodstatnejšia časť, na ktorú som včera upozornil, je empatia. Vzájomne porozumenie a komunikácia. Sebadisciplína od všetkých – od inštitúcií EÚ až po lídrov každého jedného štátu. Aby sme sa navzájom neprekvapovali v citlivých otázkach.

Želám si, aby bratislavský samit EÚ odštartoval obnovenie dôvery. Naša spoločná Európa nám za to stojí.“

O red

Odporúčame pozrieť

vojak

NATO sa zapojí do boja proti Islamskému štátu. Vyslaní by mali byť aj slovenskí vojaci

BRUSEL / Severoatlantická aliancia sa ako organizácia stane súčasťou medzinárodnej koalície bojujúcej v Iraku a …