EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE ŠTATISTIKY EUROPOSLANCOV PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / BEZPEČNOSTNÁ POLITIKA / Richard Sulík: Podporujeme vznik európskej armády
sulik
Richard Sulík, europoslanec. PHOTO: redakcia/red.

Richard Sulík: Podporujeme vznik európskej armády

Aj dnešný summit potvrdí, že systém rotujúceho predsedníctva, ktorý bol zavedený v toku 1958, je pre dnešnú Európsku úniu s 28 členmi nevyhovujúci. Agenda a smerovanie Európskej únie sa odohrávajú v siločiarach, ktoré prekračujú hranice predsedajúceho štátu. Píše sa v stanovisku SaS.

„Na organizovanie celoeurópskych diskusií má únia napríklad Európsku komisiu alebo predsedu Európskej rady. Organizácia predsedníctva na národnej úrovni odčerpáva veľa finančných a ľudských zdrojov, nehovoriac o obmedzeniach, ktoré sa týkajú obyvateľov miest, kam zavítajú lídri so svojimi sprievodmi,“ uvádza predseda strany Sloboda a Solidarita Richard Sulík s tým, že strana SaS sa zasadzuje za zvýšenie efektívnosti riadenia EÚ, ku ktorému patrí aj otvorenie diskusie o zrušení rotujúceho predsedníctva.

Pokiaľ ide o obsah rokovania, bolo by žiadúce, aby európski lídri zaujali po dlhých mesiacoch vajatania konkrétnejšie postoje k utečeneckej kríze a v riešeniach, ktoré predostrú, skĺbia oprávnené požiadavky európskej verejnosti na bezpečnosť, ale aj humánne nakladanie s utečencami. Upozorňuje strana Sloboda a Solidarita.

„V Európskej únii konečne panuje zhoda aspoň v tom, že vonkajšie hranice nemôžu byť deravé ako ementál. Lídri sa však vyhýbajú konkretizovať, aké vecné a najmä právne nástroje má mať európska pohraničná stráž k dispozícii, aby zabránila ilegálnej migrácii. Je najvyšší čas poctivo odpovedať na tieto otázky,“ hovorí Sulík.

Poslanec NR SR za SaS Ľubomír Galko dodáva, že strana SaS v súvislosti s bezpečnosťou Európskej únie podporuje iniciatívy na vytvorenie európskej armády. Tá by v spoločných operáciách spolupracovala s NATO, ale mohla by konať aj individuálne.

„Vývoj politickej situácie v blízkosti hraníc EÚ poskytuje silné dôkazy o tom, že európska bezpečnosť má nadnárodný rozmer. Preto európske integračné úsilie treba namieriť do oblasti zahraničnej politiky, obranných stratégií a vytvorenia vojenských spôsobilostí. Pol miliardové spoločenstvo, ktoré tvorí takmer štvrtinu svetovej ekonomiky, je bez vojenskej opory obrom na hlinených nohách,“ tvrdí Galko.

Strana Sloboda a Solidarita pokladá európsku bezpečnosť za jedinečnú príležitosť na posilnenie európskej súdržnosti a eliminovanie odstredivých síl. „Bolo by žiadúce, aby bratislavský summit priniesol v tejto súvislosti pokrok,“ uzatvára Sulík.

Viac..  EÚ chce zvýšiť stabilitu v kybernetickom priestore

O red

Odporúčame pozrieť

kebab

Europoslancov kebab v parlamente rozhorčil. Únia má aj väčšie problémy

ŠTRASBURG / Európsky parlament v Štrasburgu rieši kebab. Presnejšie zloženie mäsa, ktoré obsahuje. Druhým dychom hneď …

 • Všetci už zradili a s poľutovaním musím konštatovať, že už ostáva iba Kotleba

  • Paľo Haukovič

   a Viktor Orban

   • Tak samozrejme, ale myslel som to skôr tak, že tu oklrem Kotlebu nie je koho voiliť. V Európe sa ich nájde viac: Okamura, LePen, Strache, .. v podstate každá krajina má svojho Kotlebu. Len mne sa ten náš nezdá ideálny. No bohužial je jediná možná alternatíva. 😀

 • hal

  Európska armáda bude dobrá akurát tak na spacifikovanie neposlušných štátov.Niečo ako rímska armáda,kde bojovalo mnoho národností pod velením Ríma.Idem si kúpiť gladius,lebo Galko mi prekšeftoval pušku.Vďaka vám súdruhovia.

 • Jano Bolebruch

  Veľmi sterilne SaS podporila vznik EÚ armády.Ako keby sa báli povedať nahlas,že s USA,teda s NATO nie.Všetci vieme,že NATO je spôsob pripútania a zviazania s USA…USA svojou politikou chaosu,diktatúry dolara krytého olovom,rozmachom finančníctva,ktoré
  revitalizovalo zdochýňajúcu zdochlinu USA končí v roli hegemóna,odbavuje sa na Rusku a
  chce pred odídením narobiť čo najviac škody…A utrhnúť čo najviac pre seba!A EÚ vazalsky sekunduje!Rusi potrebujú mier,to USA potrebuje vojnový reštart,to je jediná šanca ako zdochlinu prebudiť k životu! Ja vojnu nechcem,preto som za nezávislú EÚ armádu! Bez NATO a USA!