EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE ŠTATISTIKY EUROPOSLANCOV PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / POLITIKA / Monika Smolková: Nezabúdajme, že vďaka EÚ žijeme v mieri viac ako 70 rokov
smolkova
Monika Smolková, europoslankyňa. PHOTO: redakcia/red.

Monika Smolková: Nezabúdajme, že vďaka EÚ žijeme v mieri viac ako 70 rokov

Európska únia je v existenčnej kríze! Členské štáty myslia viac na sebe a nie na spoločenstvo Únie ako také. Vyhlásil to šéf Európskej komisie Jean Claude Juncker ešte vo svojej dlho očakávanej správe, ktorú uplynulý týždeň predniesol v Európskom parlamente. Nasledujúcich dvanásť mesiacov bude podľa neho kľúčových z hľadiska prekonania rozdielov medzi Východom a Západom.

“Európa potrebuje viac sily, viac investícií, menej daní, má byť viac sociálna, má viac pamätať na mladých ľudí,” reaguje na šéfa Komisie europoslanec Miroslav Mikolášik.

Stále je čo zlepšovať

A to takmer v každej oblasti. V prípade migrácie, brexite, ochrane hraníc. “Spoločná Európa napriek nepríjemnostiam, ktoré prežívame, je perfektný projekt, spoločná európa je o mieri, o budúcnosti pre ďalšiu generáciu. Práve vďaka EÚ už viac ako 70 rokov žijeme v mieri, na to by sme nemali zabúdať,” upozorňuje europoslankyňa Monika Smolková.

Viac..  Krajiny Schengenu predĺžujú kontroly na hraniciach. Zmeny sa dotknú aj Slovákov

Spoločná armáda

Prepojenie európskych vojenských zdrojov je podľa Junckera oprávnené. Nedostatočná spolupráca v tejto oblasti totiž znamená straty medzi 20 až 100 miliardami ročne, upozornil Juncker.

Európsky obranný priemysel a výskum inovácie v tejto oblasti chce preto komisia podporiť prostrednícgtvom nového Európskeho obranného fondu, ktorý by mal vzniknúť ešte do konca tohto roka.

V EÚ zatiaľ existujú spoločné bojové skupiny, ktoré zatiaľ ale nikdy neboli prakticky využité. Európske misie, ako je napríklad operácia Sophia v Stredozemnom mori, zaisťujú vojaci a technika jednotlivých členských krajín.

O red

Odporúčame pozrieť

smolkova

Monika Smolková: EÚ chce vyspelým robotom udeliť práva a povinnosti

BRATISLAVA / Európska komisia v súčasnosti zvažuje návrh Europarlamentu a iniciatívu týkajúcu sa umelej inteligencie má …