EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE ŠTATISTIKY EUROPOSLANCOV PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / POLITIKA / Monika Smolková: Nezabúdajme, že vďaka EÚ žijeme v mieri viac ako 70 rokov
smolkova
Monika Smolková, europoslankyňa. PHOTO: redakcia/red.

Monika Smolková: Nezabúdajme, že vďaka EÚ žijeme v mieri viac ako 70 rokov

Európska únia je v existenčnej kríze! Členské štáty myslia viac na sebe a nie na spoločenstvo Únie ako také. Vyhlásil to šéf Európskej komisie Jean Claude Juncker ešte vo svojej dlho očakávanej správe, ktorú uplynulý týždeň predniesol v Európskom parlamente. Nasledujúcich dvanásť mesiacov bude podľa neho kľúčových z hľadiska prekonania rozdielov medzi Východom a Západom.

“Európa potrebuje viac sily, viac investícií, menej daní, má byť viac sociálna, má viac pamätať na mladých ľudí,” reaguje na šéfa Komisie europoslanec Miroslav Mikolášik.

Stále je čo zlepšovať

A to takmer v každej oblasti. V prípade migrácie, brexite, ochrane hraníc. “Spoločná Európa napriek nepríjemnostiam, ktoré prežívame, je perfektný projekt, spoločná európa je o mieri, o budúcnosti pre ďalšiu generáciu. Práve vďaka EÚ už viac ako 70 rokov žijeme v mieri, na to by sme nemali zabúdať,” upozorňuje europoslankyňa Monika Smolková.

Viac..  EÚ stanovila svoje legislatívne priority na obdobie 2018 – 2019

Spoločná armáda

Prepojenie európskych vojenských zdrojov je podľa Junckera oprávnené. Nedostatočná spolupráca v tejto oblasti totiž znamená straty medzi 20 až 100 miliardami ročne, upozornil Juncker.

Európsky obranný priemysel a výskum inovácie v tejto oblasti chce preto komisia podporiť prostrednícgtvom nového Európskeho obranného fondu, ktorý by mal vzniknúť ešte do konca tohto roka.

V EÚ zatiaľ existujú spoločné bojové skupiny, ktoré zatiaľ ale nikdy neboli prakticky využité. Európske misie, ako je napríklad operácia Sophia v Stredozemnom mori, zaisťujú vojaci a technika jednotlivých členských krajín.

O red

Odporúčame pozrieť

brexit

Brexit: Najťažšia časť rokovaní ešte len príde

Poslanci Európskeho parlamentu ocenili dosiahnutý pokrok v rokovaniach o brexite, zdôraznili však, že vyjednávačov najťažšia …

 • Jozef Saibot

  “Práve vďaka EÚ už viac ako 70 rokov žijeme v mieri, na to by sme nemali zabúdať”. Co je toto za blbost? Europska Unia vznikla oficialne v roku 1993 na zaklade Maastrichtskej zmluvy (z r. 1992). Tak teraz neviem, ci je pani Smolkova cestovatelkou v case, alebo ma obrovske medzery v matematike…
  “spoločná európa je o mieri, o budúcnosti pre ďalšiu generáciu” – tak by to malo byt, ale vsetci (alebo teda aspon vacsina) vieme a vidime, ze ten “mier” je velmi relativny a o buducnost pre dalsiu generaciu (generacie) sa musime bat, aj vdaka povinnym kvotam prijatia “utecencov”. Samozrejme to ani zdaleka nie je jedinym problemom nefungujucej Europskej unie.
  Pani Smolkova dala krasny priklad toho, aki “inteligentni” su europoslanci.

  • Stano

   Netreba až tak brať svoj život pesimistický.

   • Ja

    Ber si ho ako chceš, koho to zaujíma ?

   • Pet-Ra Shoth DeCanape

    Mlčte Stano, díky!

    • Stano

     Ja som dosť ticho, resp. veľmi veľa čítam, snažím sa okolo seba šíriť dobrú náladu a keď sa mi podarí to ma teší. Niekedy odpíšem na webe europskýchnovín.

     • Pet-Ra Shoth DeCanape

      těší mne vaše pozitivita, je fajn že berete zivot takto! Víc vás, o tom to má být, ale víc by mne potěšilo, kdyby se vůbec neopíral- o tak citlivé téma v určité podstatě s poměrem k vaší větě a článku…!if you know what i mean:-)

 • Tibor Moravcik

  1. EU zjednotena PROTI Rusku povedie k vojne!
  2. EU vznikla v 1993. existuje len tu 23 rokov. ako moze byt dovod mieru 47 rokov pred svojim vznikom..?

  • Stano

   S druhým dotazom súhlasím. Možno si politička M. Smolková myslela pod EÚ predchádzajúce spoločenstvá EURATOM, EHS …
   K prvej pripomienke odporúčam naštudovať politické obdobie Chiraca, Schrodera a zmeníte nazeranie na EU.

   • Jacques Bergier

    co ma nazor chiraca a schrodera spolocne so smerovanim EU dnes??? To ako keby ste porovnavali hitlerovske nemecko a dnesne. hoci…

    • Stano

     No že súčasní politici EÚ pokračujú v nastavenom trende po hore spomenutých politikoch a nemajú vo svojej politike viesť vojnu proti Rusku. V tom je podstata EÚ.

     • Stano

      Za Chiraca a Schrodera bolo 150 pracovných skupín EÚ – Rusko.

 • durak

  EU je pokracovanie budovania Tretej rise.

  • Stano

   Prosím Vás prečítajte si množstvo kníh o K. Adenauerovi a dospejete k inému názoru.

   • durak

    moj nazor to nezmeni, este nie sme v konecnej faze.

    • Stano

     Ale pocit šťastia aj tak z toho nebudete mať.

     • durak

      kto by mal pocit stastia z realizacie Hitlerovych planov ? hlavne, ze vsetci zucastneni maju protifasisticku retoriku.

 • Daja Ondrasik

  Tá sa s akým koňom zrazila? Že vraj pedagogická fakulta. A toto má vychovávať a vplývať na naše deti.

 • Peter Jarumas

  Čo jej šibe? Však sa všade bojuje, Juhosláviu bombargovali obohateným uránom, Ukrajinu celkom rozvrátili a začali vyvražďovať východ, keď sa tam ľudia bránili nazvali to ruskou inváziou. To nehovorím o vojnách v ktorých sme boli zapojení: Afganistan, Irán, Líbia, Sýria. Naši vojaci tam chodia už 25 rokov. Ako v Orwelovi: Vojna je mier.

 • Josef Musil

  Smolková , buď jez méně houbiček a nebo jsi totální pizda. Kdo takovou kravku volil ?

 • Pet-Ra Shoth DeCanape

  Smutné divadlo!!!smutné

 • schaba

  Při čítaní názorů paní smolové se nedivím kolik se stane v rodině násilí na ženách, toto mít doma, tak je člověk stále jednou nohou v kriminálu.

  • Stano

   Nešír paniku, urobí ta ti zle.

 • Lubomir Kmotorka

  Ja som sa teda fakt pobavil. Citujem ” Práve vďaka EÚ už viac ako 70 rokov žijeme v mieri, na to by sme nemali zabúdať,”
  Pani poslankyňa sa celkom historicky pomýlila. Mier je tu 70 rokov? Zabudla na vojnu v Juhoslávii? Zabudla na obsadenie Maďarska a Československa Sovietskymi vojskami? Alebo to sa tu strieľalo iba gumipuškami? A Európska únia koľkože rokov trvá? Pani poslankyňa, naštudujte si dejiny a netrpte hlúposti! Nemám nič proti Európskej únii, ale proti klamstvu sa vždy postavím.

 • Lubomir Kmotorka

  Ale čo, každý sa môže pomýliť, tak jej odpúšťam.

 • st Peter

  EÚ, resp jej silné členské štáty, majú obrovský podiel na rozpútaní vojnových konfliktov hlavne v Afrike. Dôsledky pociťujeme teraz vo forme migračnej krízy a postupne sa vojna prenesie do Európy. Je otázkou času, kedy to tu začne, lebo Afričania a Arabi sem neprišli pracovať, ale v prvom rade nás vyžierať a aj sa pomstiť za vojny, ktoré boli rozpútané na ich území. Vojna im je blízka, aj tak celý život iné nerobili a nezabávajú sa tým, aby písali hlúpe traktáty o mieri v prestávkach medzi rezaním hláv. Smolková: “Kam budeš potom utekať, na východ do Ruska alebo na západ do USA?

  • Stano

   EÚ nie je vojensko-politická organizácia. Vy to viete.

   • st Peter

    To je čo za argument, že EÚ nie je vojensko -politická organizácia? Napr. Tony Blair bol do facto uznaný za vojnového zločinca za rozpútanie vojny v Lýbií. Ďalším hlavným iniciátorom útokov na Lýbiu bolo Francuzsko, Africká jar je dielom nielen USA ale aj štátov EÚ – Veľká Británia, Nemecko, Francúzsko,.. a ich podiel na doteraz trvajúcich vojenských konfliktoch a pokračovaní vojny v Sýrii je neoddiskutovateľný. Takže tieto štáty sú členmi EÚ len vtedy, keď robia napr. hospodársku politiku, ale keď organizujú vojny, tak už nepatria do EÚ?

    • Stano

     Vojensko-politické plány týchto štátov organizuje NATO v spolupráci s ostatnými štátmi tejto organizácie. EÚ nemá podiel na organizovaný vojenských akcii vo svete. To ako keby si tvrdil, že OPEC vedie vojny neviem, kde vo svete.

     • st Peter

      Prečítaj si ešte raz čo som napísal a neotravuj ma svojimi poučkami. Štáty EÚ sa na vojnových akciách podieľajú. Vyvolávajú konflikty a predávajú zbrane bojujúcim stranám. Ľudia v NATO, to nie je len Amerika. Je tam dosť idiotov aj z EÚ, ktorí prichádzajú s vojnovými iniciatívami a takých bojachtivých idiotov máme aj vo vládach členských štátov EÚ. Mne tu nepodsúvaj svoje pomýlené úvahy o OPEC-u, tým si nič nevysvetlil.

     • Stano

      Trošku by som Vás opravil, že nie štáty EÚ, ale štáty NATO. Ak Vás otravujem mojimi názormi, tak týmto príspevkom prestávam. A ospravedlňujem sa.

     • st Peter

      Problém je v tom, že za každú cenu chceš všetko rozvádzať do detailov. Drž sa podstaty. EÚ nie je vojenské zoskupenie, ale jastrabov tu máme viac ako v Pentagóne. A jeden fakt, že EÚ vedie militantnú politiku, hlavne niektorí predstavitelia štátov. Ak si si nevšimol, príspevok je o tom, že vďaka EÚ je tu mier a to je totálny blud., EÚ nás teraz vedie do vojny. Takže neodvolávaj sa na to, čo má kto v stanovách, ale čo prakticky robí.

     • patisk009

      Si postkomunistický blb. Takže otázka diskusie je jasná. Čau.

     • st Peter

      Ty si blb totálny, bez ohľadu na tvoje politické presvedčenie. Aj tak tomu nerozumiem, čo s tým mám postkomunizmus. Všetci žijeme v dobe postkomunizmu, ibaže také hovädo ako ty, nechápe súvislosti. Alebo ciciaš z eurofondov a potom ti je politika EÚ pre život nevyhnutná a musíš ju chrániť.

    • patisk009

     EÚ nie je vojensko-politická organizácia. Ale HZDS, SMER – to boli, resp. sú zlodejské, mafiánske “politické” strany.

 • patisk009

  Je to skutočne tak, že EÚ je “pôvodcom” toho, že žijeme 70 rokov v mieri? A čo napr. Juhoslávia…