EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DEPONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / BEZPEČNOSTNÁ POLITIKA / Lajčák: Naša bezpečnosť sa začína ešte pred našimi hranicami
lajcak
Konferencia o bezpečnosti a stabilite v Stredomorí. PHOTO: archív MZV.

Lajčák: Naša bezpečnosť sa začína ešte pred našimi hranicami

Bezpečnosť Európy sa začína za jej hranicami, z čoho vyplýva potreba tesnejšej spolupráce so susednými regiónmi. Na Rhodoskej konferencii o bezpečnosti a stabilite v Stredomorí  na to poukázal minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák.

Konferenciu zorganizoval grécky minister zahraničných vecí Nikos Kotzias na ostrove Rodos, kde o zdrojoch nestability a situácii v  regióne východného Stredomoria diskutovali ministri zahraničných vecí Albánska, Bulharska, Cypru, Egypta, Libanonu, Líbye, Spojených arabských emirátov, Talianska, Tuniska a Slovenska ako predsedníckej krajiny Rady EÚ.

„Vnútorná a vonkajšia bezpečnosť Európskej únie sú dnes prepojené tesnejšie ako kedykoľvek pred tým. Práve v tomto regióne na rozhraní Balkánu a Blízkeho východu je zrejmé, že naša bezpečnosť sa začína ešte pred našimi hranicami,“ uviedol vo svojom vystúpení minister M. Lajčák a dodal: „Práve z tohto dôvodu  musíme investovať viac úsilia do bezpečnosti a stability u našich partnerov a susedov. Zároveň je to aj investícia do našej vlastnej bezpečnosti,“ zdôraznil minister M. Lajčák a poukázal, že dve najväčšie výzvy, ktorým čelí EÚ v súčasnosti – migrácia a terorizmus – najviac zasahujú práve krajiny v našom susedstve, regióne severnej Afrike a Blízkeho východu.

„Tieto regióny predstavujú križovatku mnohých fenoménov a vplyvov, ktoré majú presah aj na nás. Je dobré a dôležité, že spolu o týchto problémoch diskutujeme a máme možnosť navzájom lepšie pochopiť svoju situáciu a potreby. To nám pomáha, aby sme spoločne mohli pracovať efektívnejšie a boli silnejší v boji s týmito výzvami,“ konštatoval minister M. Lajčák.

Viac..  Nerasty z konfliktných oblastí: EÚ schválila legislatívu, ktorá má zastaviť financovanie ozbrojených skupín

Pripomenul, že stabilita a bezpečnosť v  krajinách východného a južného susedstva EÚ priamo súvisí s ekonomickým rozvojom, preto sa v posilňovaní spolupráce s partnermi treba sústrediť aj na ekonomickú oblasť. Nástroje, ktoré sa pritom dajú využiť, sú Európska susedská politika, platformy na dialóg EÚ s krajinami Rady Perzského zálivu alebo Arabskej ligy a tiež konkrétne projekty Únie pre Stredomorie.

„Veľký potenciál a rastúcu potrebu vidíme v posilnení politického dialógu a praktickej spolupráce s krajinami severnej Afriky ako je Egypt a Tunisko. Dôležitá je aj stabilizácia Líbye, aby znovuzískala strategickejšiu úlohu pri manažovnaí migračných tokov,“ poznamenal minister M. Lajčák. Dodal tiež, že EÚ vôbec po prvý raz v histórii rokuje o migračných dohodách s piatimi africkými štátmi (Etiópia, Nigéria, Niger, Mali, Senegal).

„Som presvedčený, že keď investujeme viac do prevencie, vráti sa to  v podobe nižších nákladov na krízový manažment,“ povedal minister M. Lajčák na Rhodoskej konferencii o bezpečnosti a stabilite.

O dac

Odporúčame pozrieť

Iuliu Winker

EÚ chce, aby si firmy pri dovoze nerastov dávali pozor na to, odkiaľ pochádzajú

Cín, volfrám, tantal alebo zlato. Nerasty, ktoré používame pri výrobe smartfónov alebo áut, sú častokrát …