EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE ŠTATISTIKY EUROPOSLANCOV PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / KOMENTÁRE A ANALÝZY / Richard Sulík: EÚ nefunguje kvôli trom zásadným konfliktom
sulik
Richard Sulík, europoslanec. PHOTO © European Union- EP.

Richard Sulík: EÚ nefunguje kvôli trom zásadným konfliktom

Bratislavský samit nič podstatné nepriniesol a ani priniesť nemohol, na to sú záujmy jednotlivých hráčov príliš rozdielne.

Výjazdové zasadnutie európskej šľachty v Bratislave malo bezpochyby aj pozitívne stránky. Jazda na Dunaji, to najlepšie, čo slovenská gastronómia ponúka a na chvíľku pokoj od Bašternáka. Okrem toho sa na bratislavskom samite dohodli lídri len na tom, že sa chcú dohodnúť, najneskôr do budúcej jari, lebo vtedy bude 60. výročie Rímskych zmlúv a to by bola veru riadna hanba, keby sa aj tam opäť raz nič nedohodlo.

Dôvody, že sa európski lídri nedohodli na kľúčových veciach v Bratislave a nedohodnú sa ani v Ríme sú tri a sú podstatné:

1. Sever proti juhu

Sever, chce, aby všetky krajiny EÚ hospodárili zodpovedne a teda bez dlhov, juh vraví, že potrebuje investície, inak sa dlhu nezbaví. To samozrejme fungovať nebude, lebo ak áno, fungoval by aj Junckerov zázračný investičný balíček za 315 miliárd eur v kombinácii s politikou nulových úrokov Európskej centrálnej banky. Problém je v spoločnej mene Euro, ktoré je pre južné krajiny príliš silné.

2. Západ proti východu

Západ chce, teda presnejšie Nemecko, Švédsko a Taliansko chcú, aby sa v rámci solidarity rozdeľovali migranti na všetky krajiny, čo východné krajiny odmietajú, lebo nechcú mať tie isté problémy, ako majú s migrantmi západné krajiny. Celú situáciu komplikuje Angela Merkelová, ktorá naďalej tvrdí, že neexistuje strop pre počet udelených azylov.

3. Juncker proti Tuskovi, resp. komisia proti rade.

Jedná sa o zásadný spor o kompetencie, ktorý spočíva v tom, že Juncker chce viac Európy, teda stále viac kompetencii do Bruselu a členské štáty sa už ďalších kompetencií nechcú zriekať. Zakiaľ bol Barroso predsedom, nebol tento konflikt príliš viditeľný. Avšak Juncker, na rozdiel od Barrosa, sa vníma ako politický predseda komisie, chce aktívne robiť politiku a „lezie do kapusty“ Rade (kde sú združení premiéri a prezidenti členských krajín). Napríklad predložil Juncker na bratislavskom samite svoj vlastný pozičný papier, dosť odlišný od toho, ktorý predložil Tusk (predseda Rady; ak sa teraz pýtate, načo nám je predsedníctvo, toho času Slovensko, keď existuje predseda, tak odpoveď znie: nanič, ale neriešte to, to je skratka EÚ).

A tak sa dejú v EÚ veci, ktoré zvonka vôbec nevyzerajú pekne. Luxemburský minister zahraničných vecí Asselborn chce vyhodiť Maďarsko z EÚ zato, že dodržuje Schengenskú zmluvu a riadne stráži hranicu. Maďarský premiér Orbán zase vyjadruje hlasno svoju nespokojnosť s tým, že EÚ ešte stále jasne nedokázala povedať „stop migrantom“ a naopak jeho kritizuje rakúsky kancelár Kern za to, že nechce žiadnych migrantov zobrať. Okrem toho je taliansky premiér Renzi nespokojný s tým, že nemôže robiť viac dlhov a preto aj odmietol spoločnú tlačovú besedu s Merkelovou a Hollandom K tomu všetkému Juncker apeluje na spoluprácu, straší, že inak prídu populisti a samozrejme pod spoluprácou má na mysli realizovanie svojich predstáv – ešte väčší investičný balíček, ešte viac kompetencií.

Takže s dohodou to nebude ani ľahké a ani rýchle a preto je riešenie niekde úplne inde: nesnažiť sa o nové dohody, ale dodržiavať tie dohody, ktoré už urobené sú. Konkrétne Schengenskú zmluvu, Dublinský dohovor, princíp subsidiarity, Pakt stability a rastu, Európsku ústavu (napríklad článok 125 o tom, že každá krajiny ručí za svoje záväzky sama alebo článok 136 o tom, že ECB nesmie financovať štátny dlh) a ďalšie. Hneď by tá EÚ fungovala lepšie. Lenže na dodržiavanie vlastných dohôd chýba európskym lídrom najmä odvaha a tak sa EÚ potáca od jednej krízy k druhej.

Jediné pozitívum celého samitu je, že sa dohodla riadna ochrana bulharsko-tureckej hranice. Vec, ktorá dávno mala byť. Okrem toho sa do bratislavskej deklarácie dostali skvosty ako „Sme v Bratislave odhodlaní ponúknuť našim občanom v nasledujúcich mesiacoch víziu atraktívnej EÚ, ktorej bude možné dôverovať a podporovať.“. To akože doteraz odhodlaní neboli, či čo?

Komentár pre spravodajský portál EuropskeNoviny.sk pripravil Richard Sulík, europoslanec a predseda SaS.

Viac..  Ľubomír Galko: Ako ďalej s domácim a medzinárodným krízovým manažmentom?

O Richard Sulík

Richard Sulík
Predseda strany Sloboda a Solidarita, poslanec Európskeho parlamentu vo frakcii ECR.

Odporúčame pozrieť

Manka

Vladimír Maňka: Iba 5% podnikateľov má vlastné zdroje na rozvoj, pomôže im Junckerov balíček

Podnikatelia budú môcť žiadať o ďalšiu zvýhodnenú finančnú podporu. Európsky fond pre strategické investície, známy …

  • Roman Pavlík

    haj-buj táto EÚ…

  • disqus_ikiN8ebimv

    Problémom Vás p.Sulík je,že všetky Vaše rozhodnutia podriaďujete Reaganovskej vízie,že bohatstvo superbohatých presiakne aj na plebs a väčšinu…Akosi ste si nevšimli,že tomu tak nie je a ,že sme v štádiu kedy tento korporatívny systém ekonomiky(dominancia zamestnávateľov-korporácií,ktorí nemajú oponenta a teda jednoznačne diktujú politikom,ovčanom a zjednodušene RIADIA a ORGANIZUJÚ svet!!!-ak to tak nie je dajte mi príklad inej sily,ktorá sa dokáže postaviť proti kapitálu a humanizovať podmienky tvorcov hodnôt-teda pracujúcich…(a tým nemyslím ITečkárov,ktorí sú dobre zaplatení lebo Microsoft ,APPLE,GOOGLE… neplatia dane(2%!!!!),zarábajú na sankciach za nelegálny SW(inak sú v hlv.produkte v strate,,,) je na pokraji krachu,kde zisky sa privatizujú(miliardári) a straty socializujú(viď Grécko,AIG,Lehman Brothers,Enron,Fannie Mae a Freddie Mac…) Pýtam sa Vás p.Sulík: 1)prečo silné Nemecko a relatívne silné Francúzko dovolili vstup slabému Grécku,prečo dovolili masochizmus juhu s Eurom? 2) čo je to vlastný pozičný papier Junckera a Tuska? 3)Prečo sa autorka “multi-kulti sa neosvedčila” merkelová správa tak ako sa správa?Alebo to sa prehliada lebo by sa preťala pupočná šnúra kapitálu EÚ s USA???!!! Takže Vám nejde ale vôbec o ľudí ,ide Vám o zachovanie nespravodlivého systému korporatneho fašizmu,systému finančníctva,ktoré nespravodlivo rozdeľuje a vytvára fiktívne bohatstvo o zachovanie prac.agentúr a systému novodobého nádenníctva a zachovanie neokolonializmu,KDE naši VŠ vzdelaní ľudia utierajú zadky potomkom fašistov,kolonialistov a ženy vitalizujú ich predky!!! Nech žije kapitalizmus!!!