EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE ŠTATISTIKY EUROPOSLANCOV PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / POLITIKA / Kontinuitu pražského procesu treba zabezpečiť aj na ďalšie obdobie, zhodli sa experti na migračnú politiku

Kontinuitu pražského procesu treba zabezpečiť aj na ďalšie obdobie, zhodli sa experti na migračnú politiku

Slovenské predsedníctvo v Rade EÚ poskytlo v Bratislave zúčastneným krajinám jedinečný priestor na diskusiu o prioritách a možných oblastiach budúcej spolupráce a hľadanie spoločných postupov, ako sa vyrovnať so súčasnými výzvami migrácie.

Vyvrcholením ministerskej konferencie bolo prijatie politickej deklarácie, v rámci ktorej politickí predstavitelia zúčastnených krajín vyjadrili svoje odhodlanie pokračovať vo vzájomnej spolupráci a stanoviť si jej jasné smerovanie. Zároveň potvrdili úspech implementovaných aktivít a záujem o predĺženie platnosti Akčného plánu pražského procesu na obdobie ďalších piatich rokov. Zasadnutia sa zúčastnil aj minister vnútra Malty p. Carmelo Abela, keďže štafetu v pokračovaní pražského procesu prevezme od januára 2017 práve Malta.

„Slovenská republika ako predsednícka krajina v Rade EÚ rovnako ako predseda Komisie Jean-Claude Juncker považujú za najpodstatnejšie vedieť kto, kedy a z akého dôvodu prekračuje európske hranice. Zriadenie Európskej pohraničnej a pobrežnej stráže a vysielanie policajných expertov považujem za dobrý krok k hľadaniu spoločných riešení a rozvoja spolupráce medzi nami,“ uviedol podpredseda vlády a minister vnútra SR Robert Kaliňák.

Priority Akčného plánu pražského procesu v rokoch 2012 až 2016:

  1. predchádzanie a boj proti ilegálnej migrácii;
  2. integrácia legálne prebývajúcich migrantov;
  3. readmisia, dobrovoľné návraty a udržateľná reintegrácia;
  4. migrácia, mobilita a rozvoj;
  5. legálna migrácia s osobitným dôrazom na pracovnú migráciu;
  6. azyl a medzinárodná ochrana.
Viac..  EÚ by mala podľa Merkelovej zmeniť protimonopolné pravidlá

Potreba pokračovania pražského procesu aj do budúcna

Experti na migračnú politiku sa zhodli na tom, že je potrebné posilniť spoluprácu a zabezpečiť kontinuitu pražského procesu aj na ďalšie obdobie prostredníctvom predĺženia platnosti akčného plánu. Napriek tomu, že niektoré regióny predstavujúce pražský proces nie sú v súčasnosti vnímané ako nad mieru problematické ohľadom migrácie, situácia sa môže veľmi rýchlo zmeniť. Je preto dôležité zabezpečiť udržateľnosť procesu a dosiahnutých výsledkov a zároveň sa zhodnúť v otázkach budúcich priorít. Koncom tohto roka by sa mali stretnúť experti na migračnú politiku s cieľom vypracovať pracovný plán konkrétnych opatrení pre príslušné priority na obdobie rokov 2017-2021.

Prijatie spoločnej deklarácie a potvrdenie pokračujúcej spolupráce do budúcnosti

Vyvrcholením stretnutia bolo potvrdenie spoločného odhodlania pokračovať v spolupráci medzi štátmi pražského procesu prijatím spoločnej deklarácie.

O dac

Odporúčame pozrieť

Merkel

EÚ by mala podľa Merkelovej zmeniť protimonopolné pravidlá

BERLÍN – Európska únia by mala zvážiť zmeny svojich pravidiel na ochranu hospodárskej súťaže, pokiaľ …