EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE ŠTATISTIKY EUROPOSLANCOV PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / EKONOMIKA / V Bratislave sa rokuje o obchodných dohodách s Kanadou (CETA) a s USA (TTIP)

V Bratislave sa rokuje o obchodných dohodách s Kanadou (CETA) a s USA (TTIP)

V Bratislave sa dnes v rámci slovenského predsedníctva v Rade EÚ stretávajú ministri obchodu a hospodárstva. Neformálneho rokovania sa zúčastňuje aj európska komisárka pre obchod Cecilia Malmströmová.

Hlavou témou stretnutia budú obchodné dohody EÚ s kľúčovými partnermi, najmä s USA a Kanadou.  Stretnutiu bude preto dominovať diskusia o formálnom ukončení, podpise a predbežnom uplatňovaní komplexnej hospodárskej a obchodnej dohody medzi EÚ a Kanada (CETA), ako aj aktuálny vývoj a perspektívy rokovania o Transatlantickom obchodnom a investičnom partnerstve medzi EÚ a USA (TTIP).

„Pred tým, než začne dohoda s Kanadou vytvárať pracovné miesta pre Európanov, ju musia ratifikovať všetky členské štáty. Viem, že niektoré štáty vyjadrujú isté znepokojenia, preto o tom musíme diskutovať. Piatkové stretnutie využijem na to, aby som poskytla vysvetlenia vrátane spoločných názorov s Kanadou na verejné služby, ochranu pracovných práv a životného prostredia. Podčiarknem spoločný záväzok v dohode CETA dôsledne kontrolovať zlepšený mechanizmus na riešenie sporov medzi investorom a štátom, čo zaručí jeho skutočne nezávislé fungovanie,“ uviedla eurokomisárka  Malmströmová vo svojom blogu pred návštevou Bratislavy.

Viac..  Pokuta 302 miliónov pre Slovensko za colné podvody je nezmysel, tvrdí finančná správa

Ministri prerokujú aj problematiku modernizácie nástrojov na ochranu obchodu a vypršanie platnosti niektorých ustanovení prístupového protokolu Číny do Svetovej obchodnej organizácie (WTO).

V závere neformálneho rokovania komisárka Malmströmová bude informovať o aktuálnom stave mnohostranných rokovaní o dohode o obchode so službami (TiSA) a o dohode o environmentálnych tovaroch (EGA).

V októbri minulého roka Európska komisia publikovala novú obchodnú a investičnú stratégiu – Trade for all (Obchod pre všetkých). Nová stratégia zdôrazňuje úlohu obchodu a investícií ako hnacích motorov pre ekonomický rast a zároveň pripúšťa, že efektívna politika musí zohľadňovať nové ekonomické skutočnosti. Aj napĺňanie tejto spoločnej politiky bude dnes jednou z tém, ktoré ministri a eurokomisárka prediskutujú.

V EÚ je v súčasnosti až 31 miliónov pracovných miest, ktoré závisia od obchodu s inými krajinami a preto je zrejmé, že obchodná politika EÚ hrá kľúčovú úlohu v kontinentálnej ekonomike a v schopnosti vytvárať pracovné miesta a generovať prostriedky na zaplatenie verejných služieb.

O dac

Odporúčame pozrieť

odpad

Zabudnite na vyhadzovanie jedla. Slovensko zakáže supermarketom a reštauráciám plytvať potravinami

BRATISLAVA / Slovensko, rovnako ako iné európske krajiny čelí mnohým problémom, či už sa jedná o …