EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE ŠTATISTIKY EUROPOSLANCOV PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / EKONOMIKA / Ivan Štefanec: Panama Papers boli len špičkou ľadovca
Stefanec
Europoslanec Ivan Štefanec. PHOTO: Kancelária IŠ.

Ivan Štefanec: Panama Papers boli len špičkou ľadovca

Slovenský europoslanec Ivan Štefanec (KDH, EĽS) sa dnes zúčastnil na zasadnutí Výboru pre vyšetrovanie kauzy Panama Papers na ktorom vystúpili aj nezávislí investigatívni novinári.

„Novozistené skutočnosti ukazujú, že Panama Papers tak, ako boli publikované v apríli, predstavujú len špičku ľadovca v zložitom systéme finančných operácií v daňových rajoch. Dôkazom je aj nedávny únik ďalších dokumentov z obchodného registra Bahamských ostrovov. Združenie nezávislých investigatívnych novinárov (ICIJ) prinieslo viac ako 1,3 milióna zložiek, ktoré dokladajú vlastnícke štruktúry 170 000 spoločností. Väčšina z nich sú typické schránkové firmy, kde konatelia len podpisovali príslušné listiny a realizovali finančné transakcie. Postupne sa odhaľujú napojenia na konkrétne osoby, dokonca verejných činiteľov vrátane britskej ministerky vnútra Amber Rudd, či ruských podnikateľov. Počas diskusie so zástupcami ICIJ sme sa dozvedeli aj také podrobnosti, že cena za antidatovanie dokumentu bola v spoločnostiach ako Mossack Fonseca  okolo 300 amerických dolárov.“

Podľa Štefanca je podstatné urýchliť prácu Európskej komisie a Európskeho parlamentu na skutočne účinnej legislatíve zabraňujúcej daňovým podvodom.

Viac..  Monika Beňová: Britskí politici by sa mali vyvarovať arogantných, diskriminačných návrhov

„Aj z dnešných rozhovorov vyplynulo, že podvodníci sú pred zákonom o niekoľko krokov vpredu. Musíme byť rázni a prijať také opatrenia, ktoré budú predvídať všetky možnosti, ktoré môžu v budúcnosti nastať. Tak ako sa podvody dejú v globálnom meradle, aj riešenie musí byť celoeurópske. Ako prvý krok sme za Európsku ľudovú stranu navrhli vytvorenie celoeurópskeho záväzného zoznamu daňových rajov a podozrivých spoločností. Riešenie tejto témy je osobitne dôležité pre malých podnikateľov, keďže súčasnú situáciu zneužívajú najmä veľkí hráči.“   

O Ivan Štefanec

Odporúčame pozrieť

hazard

Komisia ukončila konania vo veci porušovania právnych predpisov v oblasti hazardných hier

Európska komisia, v súlade so svojím politickým záväzkom strategickejšieho prístupu pri uplatňovaní práva EÚ, sa …

  • Lubomir Kmotorka

    Veru veru, podvodníci sú veľmi vynaliezaví. Pre očistenie verejného sektora je nutné zakázať účasť akejkoľvek schránkovej firmy vo verejnom obstarávaní.