EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE ŠTATISTIKY EUROPOSLANCOV PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / KOMENTÁRE A ANALÝZY / Jana Kiššová: Našla som Billu. Zúrila a plakala
Kissova
Jana Kiššová, podpredsedníčka SaS. PHOTO: archív SaS.

Jana Kiššová: Našla som Billu. Zúrila a plakala

Aby to bolo jasné hneď na začiatku. Nie som zástancom toho, že sa majú v obchodoch predávať hnilé potraviny. No ďalšia miliónová pokuta obchodnému reťazcu, tentokrát Bille, ma skutočne vytočila. Do biela.

Podľa medializovaných informácií išlo o prehrešok pri 12-tich druhoch tovaru v celkovej hodnote 104 eur, ktoré už mali byť niekoľko dní stiahnuté z predaja. Z toho išlo o potraviny po dobe spotreby (DS) v hodnote 11,77 eur, zvyšok sa týkal potravín po uplynutí doby minimálnej trvanlivosti (DMT). Podľa vyjadrení Billy boli dokonca predmetné potraviny po dátume spotreby umiestnené mimo predajne, teda neboli ponúkané spotrebiteľom. V tomto kontexte je miliónová pokuta šialená.

No späť k pravidlám pre udeľovanie miliónových pokút obchodným reťazcom, ku ktorým mám výhrady:

 

  1. Nestotožňujem sa so zákazom predaja potravín po uplynutí doby minimálnej trvanlivosti, a teda ani so sankciami, ktoré sú pri tomto porušení v tak obrovských sumách vyrubované. Je totiž veľký rozdiel medzi potravinami, ktoré majú stanovenú DS (čerstvé výrobky, mäso, jogurty, atď.) a potravinami, ktoré majú stanovenú DMT (konzervy, strukoviny, cestoviny, atď.). V prvom prípade je rozumný zákaz ich predaja po uplynutí doby spotreby; no v prípade tých druhých, kedy uplynutie DMT neznamená koniec kvality ani bezpečnosti, preto ich zákaz predaja nie je na mieste. Slovensko patrí len k dvom krajinám v EÚ, kde nie je možné tieto potraviny predávať a ani darovať, čo spôsobuje tvorbu obrovského potravinového odpadu.
  2. Pokuty a sankcie by mali plniť preventívnu a výchovnú funkciu. Mali by byť zároveň primerané a nesmú sa stať nástrojom na zničenie alebo likvidáciu. Slovenské zákony a prax však dávajú kontrolórom obrovskú moc, priestor na korupciu, manipuláciu a áno, aj na likvidáciu. Ak ide o obchodný reťazec s vyše 10 tisíc položkami, miliónová pokuta pri horeuvedených parametroch nie je ani výchovná a vonkoncom nie je primeraná. Ak by išlo o malú prevádzku, ktorá by takúto pokutu dostala, zrejme by to ekonomicky neprežila.
Viac..  Hlavný zástanca Brexitu si vie predstaviť ešte jedno referendum

Pokuta pre Billu nie je až taká ojedinelá – je to už ôsma miliónová pokuta pre obchodný reťazec (v minulosti napr. Tesco, Kaufland). Situácia, resp. nastavenie zákona, kedy môže byť uplatnená drakonická sankcia za niečo, čo je bežne vo väčšine krajín EÚ povolené (Nemecko, Rakúsko, Francúzsko, Fínsko, Estónsko a mnohé ďalšie), a teda za niečo, čo nijak neohrozuje zdravie ani bezpečnosť, je absurdná. Ešte raz: Je absurdná!

Aj preto sme v SaS navrhovali nielen povolenie predaja potravín po DMT, ale aj významné zníženie pokuty, ktorá je dnes najmenej 1 milión eur na najmenej 10 tisíc eur, ak sa v priebehu jedného roka nájde v predajni trikrát po sebe tovar čo i len jeden deň po dátume spotreby.

Sme totiž presvedčení, že podnikateľské prostredie nemá byť prešpikované šikanovaním a pokutami ako srnčí chrbát slaninou. Nemá byť nastavené tak, že jedni dostávajú rôzne formy pomoci od štátu a druhí, okrem toho, že sa na tú pomoc skladajú, majú pod nohami likvidačne nastavené podmienky.

Komentár pre spravodajský portál EuropskeNoviny.sk pripravila Jana Kiššová, predsedníčka Výboru NR SR pre hospodárske záležitosti, predsedníčka Komisie pre podnikateľské prostredie, podporu MSP a živnostníkov, podpredsedníčka strany SaS.

O Jana Kiššová

Jana Kiššová
Predsedníčka Výboru NR SR pre hospodárske záležitosti, predsedníčka Komisie pre podnikateľské prostredie, podporu MSP a živnostníkov, podpredsedníčka strany Sloboda a Solidarita, poslankyňa NR SR /SaS/.

Odporúčame pozrieť

ZITNANSKA

Jana Žitňanská: Neverejným osemročným gymnáziám hrozí likvidácia

Takmer 90 percentné zníženie žiakov prvého ročníka v cirkevných osemročných gymnáziách a 60 percentné zníženie u súkromných. Takéto …

  • disqus_ikiN8ebimv

    Na začiatok-ste krásna žena! V podstate by som s vami súhlasil čo hovoríte ale je tu jedno ALE! Je sankcia 10000€ významná pre reťazec ako je TESCO?Lídl?Myslím si,že nie,čím ďalej je v obchodoch pokladní obsadených pokladníčkami,v obchode nestretnete(už ani v NAY! predavača,ktorý by poradil) a prvovýrobcovia sa neustále sťažujú na šikanovania reťazcov či už s termínmi splatnosti faktúr,dokladanie tovaru výrobcom,lepšie pozície v obchode,v regále,tlak na množstvá(naše ovocie neberú lebo radšej jedna zmluva s talianmi,holanďanmi a je pokoj-čo na tom že NL paradajky sú dobré iba ak do kompostu,melóny sú treťotriedne buď nezrelé alebo prezreté…!)Takže určite by som nesúhlasil len s 10000€!Krásny deň krásna paní….