EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE ŠTATISTIKY EUROPOSLANCOV PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / POLITIKA / Srbsko-maďarskú hranicu strážia tisícky policajtov, referendum sa blíži
policia
Ilustračné PHOTO: © European Union.

Srbsko-maďarskú hranicu strážia tisícky policajtov, referendum sa blíži

BUDAPEŠŤ / Tísícky policajtov strážia maďarsko-srbskú hranicu, cez ktorú sa vlani tlačilo smerom na západ veľké množstvo utečencov. Výstavbu bariér na hranici inicioval premiér Orbán. Ten sa netají tým, že v krajine nechce vidieť migrantov z Blízkeho východu a v blížiacom sa referende očakáva podporu voličov.

Už túto nedeľu budú obyvatelia Maďarska hlasovať v kontroverznom referende o migračných kvótach. Hlasovanie je súčasťou agendy premiéra Viktora Orbána. Politika, ktorý volá po radikálnom riešení otázky utečencov nielen v Maďarsku, ale v celej Európskej únii.

Vytvorenie tábora

“Strácame postupne naše európske hodnoty a identitu, akoby sme žaby varili vo vlažnej vode. Celkom jednoducho, pomaly tu bude čoraz viac moslimov a my už nebudeme poznať Európu,” myslí si Viktor Orbán. Orbán dal vybudovať na hranici ploty, kvóty na prerozdelenie migrantov odmieta, namiesto toho žiada vytvoriť veľký tábor pre utečencov na pobreží Líbye.

Viac..  Lajčák: Brexit ukázal, aké výhodné je byť členom EÚ

Objavili sa plagáty

V jednom z posledných prieskumov až 82 percent Maďarov súhlasilo s plotom na hranici. Vláda pred referendom zintenzívnila protiimigrantskú rétoriku. Na plagátoch sa objavili nápisy, ktoré hovoria o tom, že migranti boli za novembrovými atentátami v Paríži a môžu aj za zvýšený počet útokov na ženách.

Maďarská opozícia už vyzvala voličov, aby referendum bojkotovali. Extémistická strana Jobbik zase odkázal Orbánovi, že ak nebude na hlasovaní aspoň 50 percentná účasť, mal by okamžite odstúpiť.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Odporúčame pozrieť

Komisia

Cieľom spustenia článku sedem nie je len trestať krajiny, tvrdí Európska komisia

Cieľom spustenia alebo návrhov na spustenie článku 7 Zmlúv o EÚ nie je niekoho udrieť …