EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DEPONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / SPOTREBITEĽ / Experti z celého sveta v Bratislave: Free Wifi pre všetkých a všade

Experti z celého sveta v Bratislave: Free Wifi pre všetkých a všade

BRATISLAVA / Bratislava sa od stredy na dva dni premenila na hlavné mesto európskej digitálnej agendy. Je tu viac ako 800 expertov, podnikateľov, odborníkov a predstaviteľov Európskej únie. V hlavnom meste rokujú o tom, ako vytvoriť jednotný digitálny trh. Napríklad, aby sme všetci mali jednoduchší prístup k internetu.

Jednou z iniciatív je, aby sa každé mesto a obec v Európe snažili o voľné pripojenie na internet. Tak, aby sa na bezplatnú sieť wifi mohli pripojiť ľudia bez ohľadu na to, z akej sociálnej vrstvy pochádzajú alebo kde žijú. Témou je aj zrušenie roamigových poplatkov. S touto myšlienkou prišli predstavitelia EÚ ešte v roku 2009.

„Už budúci rok sa ľudia môžu tešiť na to, že zrušíme roamingové poplatky v celej EÚ a takisto aj nevyžiadané blokovanie,“ povedal Andrus Ansip, eurokomisár pre jednotný digitálny trh.

Podpredseda vlády pre investície Peter Pellegrini si na konferencii vyskúšal, aké je to mať svojho dvojníka v podobe hologramu. Predstavil Slovensko ako inovatívnu krajinu, v ktorej je možné testovať moderné technológie. V spolupráci s automobilkami a mobilnými operátormi chce Slovensko spustiť digitálnu testovaciu dráhu. Cieľom projektu je, aby pri ceste autom na diaľnici nedochádzalo k výpadkom internetovej siete.

Viac..  Európska rada pre výskum oslávila 10 rokov. Prestížny grant od nej získal aj slovenský vedec

Rýchlejšia 5G sieť

„V krátkej dobe by som chcel pozvať na úrad automobilky a operátorov, aby sme spolu hovorili o tom, ako tento projekt zrealizovať. Ja by som bol rád, keby takáto dráha vznikla a bola čím skôr zrealizovaná,“ povedal Pellegrini.

Realitou by do štyroch rokov mala byť 5G sieť. Tá bude oproti súčasnej 4G sieti neporovnateľne rýchlejšia. Na konferencii prebiehali aj debaty o kybernetickej bezpečnosti, ktorá je tiež jednou z priorít jednotného digitálneho trhu.

„Každý občan by mal mať také zručnosti, aby sa v digitálnom priestore cítil dobre. Podnikatelia musia mať príležitosti rásť v digitálnom prostredí,“ povedal premiér Robert Fico.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Odporúčame pozrieť

umelyostrov

Tento umelý ostrov v strede Severného mora vyrobí energiu pre 80 miliónov Európanov

Európa sa na ceste prechodu na čistú energiu posunula zase o krok dopredu. Za účasti …