EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / POLITIKA / PREHĽAD: Toto je program europarlamentu, riešiť bude najmä zmenu klímy a roaming
plenarne-zasadnutie
Rokovanie poslancov EP. PHOTO: © European Union.

PREHĽAD: Toto je program europarlamentu, riešiť bude najmä zmenu klímy a roaming

Zmena klímy: EP je pripravený ratifikovať parížsku dohodu

Európsky parlament je pripravený na ratifikáciu globálnej dohody o zmene klímy, na ktorej sa zmluvné strany dohodli minulý rok v Paríži. Ak ministri členských štátov odobria uzavretie dohody zo strany EÚ na svojom stretnutí v piatok 30. septembra, poslanci budú môcť hlasovať o svojom súhlase so znením dohody v utorok v Štrasburgu.

Rozprava pred zasadnutím Európskej rady o migrácii, Rusku a obchodnej politike EÚ

Poslanci budú v stredu diskutovať o témach, na ktoré sa počas zasadnutia Európskej rady v dňoch 20. – 21. októbra zamerajú lídri členských štátov. Rozprava, na ktorej sa zúčastnia aj zástupcovia Rady a Komisie, sa tak zameria na najnovší vývoj a pokrok v oblasti migrácie, kľúčové otázky v oblasti zahraničného obchodu EÚ a budúcnosť vzťahov Únie s Ruskom.

Dôraznejší zákaz vývozu produktov využívaných pri mučení
Parlament bude v utorok diskutovať a hlasovať o nových pravidlách EÚ zameraných na dôslednejšie zamedzenie vývozu tovarov, ktoré by mohli byť využité pri mučení alebo popravách. V rámci rokovaní s členskými štátmi poslanci presadili ustanovenia, ktoré zakazujú umiestňovanie na trh a propagáciu produktov využívaných na kruté, neľudské a ponižujúce zaobchádzanie, ako aj ich tranzit cez územie EÚ.

Roaming: Rozprava o férovosti politiky primeraného využívania

Navrhované opatrenia politiky primeraného využívania roamingu, ktoré by mali zabrániť užívateľom mobilných telefónov zneužívať úniové pravidlá týkajúce sa zrušenia roamingových poplatkov v rámci EÚ, budú v utorok večer predmetom plenárnej rozpravy poslancov so zástupcami Komisie.

Viac..  Rada EÚ rokovala o vzťahoch medzi EÚ a Afrikou a situácii v Africkom rohu

Konflikt záujmov v EK: Poslanci budú požadovať vysvetlenie

V reakcii na viaceré medializované informácie o prepojeniach bývalých a súčasných komisárov na podnikateľské prostredie sa budú poslanci v utorok večer pýtať exekutívy EÚ, ako v budúcnosti plánuje takýmto konfliktom záujmov zabrániť.

Stav gréckych hospodárskych reforiem

Poslanci budú v utorok popoludní diskutovať s komisárom Pierrom Moscovicim o gréckom programe makroekonomických úprav a jeho dopadoch,  ako aj o budúcich rokovaniach medzi Aténami a gréckymi veriteľmi.

Rozprava o právach žien v Poľsku

Snahy o sprísnenie už v súčasnosti reštriktívnych poľských právnych predpisov týkajúcich sa sexuálneho a reprodukčného zdravia budú v stredu popoludní predmetom plenárnej rozpravy. Poslanci vyjadrili obavy najmä v súvislosti s návrhmi zákonov v oblasti prístupu žien k legálnej interrupcii  a využívania ľudských embryí pri mimotelovom oplodnení, ktorými sa aktuálne zaoberá poľský Sejm.

Situácia v Sýrii a v Kolumbii

Najnovší vývoj v Sýrii, vrátane snáh USA a Ruska o obnovenie prímeria, ktoré stroskotalo po útoku z 19. septembra na humanitárny konvoj OSN a ofenzíve sýrskej vlády v Aleppe, bude v stredu popoludní predmetom plenárnej rozpravy so šéfkou diplomacie EÚ Federicou Mogherini. Plénum bude tiež v samostatnej rozprave diskutovať o mierovom procese v Kolumbii a referende naplánovanom na 2. októbra, ktorého predmetom bude mierová dohoda s rebelmi z Revolučných ozbrojených síl Kolumbie (FARC).

Bezplatný Interrail k 18. narodeninám? Poslanci budú zvažovať pre a proti

Nápad darovať mladým Európanom k ich 18. narodeninám poukaz Interrail a umožniť im tak precestovať a lepšie spoznať Európu, bude v utorok predmetom plenárnej rozpravy poslancov so zástupcami Komisie.

O dac

Odporúčame pozrieť

margrethe vestager

Európska komisia začala vyšetrovanie verejného financovania závodu Jaguar Land Rover na Slovensku

Európska komisia začala podrobné vyšetrovanie, ktorého cieľom je posúdiť, či plány Slovenskej republiky poskytnúť 125 …