Domov / SPOTREBITEĽ / Zvýšia sa ceny domácich hovorov kvôli skončeniu roamingových poplatkov?

Zvýšia sa ceny domácich hovorov kvôli skončeniu roamingových poplatkov?

Od budúceho leta už nebudeme musieť platiť za roaming. No skrýva sa v tom nejaký háčik? Často kladené otázky ohľadne tejto témy vysvetľuje španielska poslankyňa Pilar del Castillo (EĽS), ktorá vyjednáva s Komisiou a členskými štátmi.

Európska komisia nedávno zverejnila nové pravidlá, ktoré by mali zamedziť tomu, aby ľudia roaming zdarma zneužívali. 26. septembra o návrhu rokovali členovia priemyselného výboru.

Na roaming, vrátane internetu, sa nebudú vzťahovať žiadne obmedzenia. Či už budete používať mobil doma alebo v zahraničí, nič sa pritom nezmení.

No tak ako všade inde, aj tu potrebujeme určité záruky. Roaming bude zadarmo pokiaľ máte zmluvu v krajine, kde žijete alebo kde máte dlhší pobyt, pokiaľ tu pracujete alebo študujete. Niekto kto žije vo Francúzsku si napríklad nebude môcť kúpiť SIM kartu v Litve, ak tu nežije a nemá s krajinou nič spoločné. Stanovuje to takzvaná doložka o rozumnom používaní, vďaka ktorej sa koniec roamingu podarilo prijať, vysvetľuje poslankyňa.

Viac..  Slovenskí producenti vajec prejdú do roku 2030 na podstielkové, voliérové a voľnovýbehové chovy

Ďalšie kroky

Nový návrh z dielne Komisie bol postúpený Európskemu parlamentu, Výboru pre komunikácie a Orgánu európskych regulátorov pre elektronické komunikácie. Komisia by mala nové pravidlá prijať do 15.decembra tohto roku, čiže v dostatočnom predstihu pred plánovaným zrušením roamingových poplatkov.

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

radioaktivita

Komisia si splnila povinnosti týkajúce sa jadrovej bezpečnosti, tvrdia audítori EÚ

Zodpovednosť za jadrovú bezpečnosť spravidla nesú členské štáty EÚ používajúce jadrovú energiu, no Európska komisia …