schulz
Odchádzajúci predseda EP Martin Schulz. PHOTO: © European Union- EP.

Ratifikácia parížskej dohody: Európsky parlament bude hlasovať o vyslovení súhlasu

Plénu sa pri tejto príležitosti prihovorí generálny tajomník OSN Pan Ki-mun, k slovu sa dostanú aj lídri politických skupín v EP. Nasledovať bude slávnostná podpisová ceremónia za prítomnosti francúzskej ministerky životného prostredia a predsedníčky COP21 Ségolène Royal, predsedu Európskej komisie Jeana-Clauda Junckera a predsedu EP Martina Schulza.

Po podpisovej ceremónii sa Pan Ki-mun, Ségolène Royal, Martin Schulz a Jean-Claude Juncker zúčastnia na spoločnej tlačovej konferencii.

Súvislosti

Po vyslovení súhlasu Európskeho parlamentu s ratifikáciou parížskej klimatickej dohody zo strany EÚ bude môcť Rada (ministrov) prijať ratifikačné rozhodnutie v rámci takzvaného naliehavého písomného postupu. Cieľom je uložiť ratifikačné listiny EÚ a siedmich členských štátov, ktoré už ukončili svoj ratifikačný proces, v sídle OSN v New Yorku už tento piatok, teda 7. októbra.

Okrem Slovenska patrí medzi sedem členských štátov, ktoré ukončili vnútroštátny proces ratifikácie parížskej dohody, aj Francúzsko, Maďarsko, Malta, Nemecko, Portugalsko a Rakúsko. Tieto krajiny sú zodpovedné za približne 5% celosvetových emisií skleníkových plynov.

Viac..  Lídri EÚ sú odhodlaní zvýšiť odolnosť európskych hospodárstiev

Na vstup dohody do platnosti je potrebné, aby ju ratifikovalo a uložilo s tým súvisiace listiny v OSN najmenej 55 zmluvných strán dohovoru, ktoré celkovo tvoria odhadom aspoň 55% globálnych emisií skleníkových plynov. K dnešnému dňu tak učinilo 62 strán, ktoré sú zodpovedné za 51,89% celosvetových emisií. Európska únia vytvára približne 12% globálnych emisií skleníkových plynov.

Parížska dohoda tak v momente, keď ju ratifikuje EÚ, vstúpi do platnosti. Stane sa tak včas pred konferenciou o zmene klímy COP22 v Marrákeši, ktorá prebehne v dňoch 7. – 18. novembra 2016.

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

Europsky strom roka

Pri rozvoji územnej samosprávy Slovensku pomôžu odporúčania európskych expertov

Zahraniční experti pripravili pre Slovensko odporúčania na zlepšenie fungovania územnej samosprávy. Návrhy sú súčasťou spoločného …

Consent choices