EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE ŠTATISTIKY EUROPOSLANCOV PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / EKO/ENVIRO / Rakúska ARA dostala pokutu za zneužívanie dominantného postavenia na trhu
smeti
Ilutračné PHOTO: © European Union

Rakúska ARA dostala pokutu za zneužívanie dominantného postavenia na trhu

Európska komisia pokutovala Altstoff Recycling Austria (ARA) sumou 6 miliónov eur za blokovanie prístupu konkurentov na rakúsky trh správy odpadov počas rokov 2008 až 2012. Komisia považovala postupy ARA za konanie, ktoré je v rozpore s protimonopolnými pravidlami v EÚ.

Komisárka zodpovedná za politiku hospodárskej súťaže Margrethe Vestager uviedla: Účinná hospodárska súťaž je dôležitá pre recykláciu cenovo dostupnú spotrebiteľom. ARA bránila konkurencii v prístupe k základnej  infraštruktúre a blokovala prístup firiem na trh.”

ARA je v Rakúsku dominantným poskytovateľom služieb v oblasti zberu odpadov. Vyšetrovaním Komisia zistila, že celoštátna infraštruktúra je čiastočne riadená aj vlastnená touto spoločnosťou. Nové firmy, ktoré sa usilovali dostať na rakúsky trh s odpadom boli závislé práve na tejto existujúcej infraštruktúre. Okrem toho vyšetrovanie ukázalo, že v rokoch 2008 až 2012 odmietla ARA poskytnúť prístup k tejto infraštruktúre viacerým možným konkurentom.

Viac..  Tisíce študentov opäť protestovali v Bruseli proti klimatickým zmenám

Pôvodná výška sumy však bola znížená o 30 % kvôli spolupráci ARA s Komisiou. Spoločnosť totiž uznala porušenie Zmluvy o fungovaní Európskej únie, ktorá zakazuje zneužívanie dominantného postavenia na trhu. Okrem toho spoločnosť ponúkla štrukturálnu nápravu, na základe ktorej už nebude môcť vylúčiť konkurentov z trhu.

O vik

Odporúčame pozrieť

Lyžiarska veľmoc Rakúsko

Magnetom je nádherná príroda, alpské dominanty, chránené národné parky aj oblasti zapísané do zoznamu UNESCO. …