EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / EKO/ENVIRO / Rakúska ARA dostala pokutu za zneužívanie dominantného postavenia na trhu
smeti
Ilutračné PHOTO: © European Union

Rakúska ARA dostala pokutu za zneužívanie dominantného postavenia na trhu

Európska komisia pokutovala Altstoff Recycling Austria (ARA) sumou 6 miliónov eur za blokovanie prístupu konkurentov na rakúsky trh správy odpadov počas rokov 2008 až 2012. Komisia považovala postupy ARA za konanie, ktoré je v rozpore s protimonopolnými pravidlami v EÚ.

Komisárka zodpovedná za politiku hospodárskej súťaže Margrethe Vestager uviedla: Účinná hospodárska súťaž je dôležitá pre recykláciu cenovo dostupnú spotrebiteľom. ARA bránila konkurencii v prístupe k základnej  infraštruktúre a blokovala prístup firiem na trh.”

ARA je v Rakúsku dominantným poskytovateľom služieb v oblasti zberu odpadov. Vyšetrovaním Komisia zistila, že celoštátna infraštruktúra je čiastočne riadená aj vlastnená touto spoločnosťou. Nové firmy, ktoré sa usilovali dostať na rakúsky trh s odpadom boli závislé práve na tejto existujúcej infraštruktúre. Okrem toho vyšetrovanie ukázalo, že v rokoch 2008 až 2012 odmietla ARA poskytnúť prístup k tejto infraštruktúre viacerým možným konkurentom.

Viac..  Komisia: Treba nájsť správnu rovnováhu medzi záujmami online obchodov a tzv. kamenných predajní

Pôvodná výška sumy však bola znížená o 30 % kvôli spolupráci ARA s Komisiou. Spoločnosť totiž uznala porušenie Zmluvy o fungovaní Európskej únie, ktorá zakazuje zneužívanie dominantného postavenia na trhu. Okrem toho spoločnosť ponúkla štrukturálnu nápravu, na základe ktorej už nebude môcť vylúčiť konkurentov z trhu.

O vik

Odporúčame pozrieť

margrethe vestager

Európska komisia začala vyšetrovanie verejného financovania závodu Jaguar Land Rover na Slovensku

Európska komisia začala podrobné vyšetrovanie, ktorého cieľom je posúdiť, či plány Slovenskej republiky poskytnúť 125 …