zemegula
PHOTO: redakcia/red.

Čo nové vo svete? Prinášame vám prehľad uplynulého 39. týždňa 2016

Slovenskej ekonomike by sa malo v nasledujúcich rokoch dariť

SLOVENSKO: Národná banka Slovenska [NBS] zverejnila novú prognózu vývoja slovenskej ekonomiky. Rast nášho HDP by mal tento rok dosiahnuť 3,5 %, zatiaľ čo podľa predchádzajúcej júnovej predikcie NBS odhadovala rast o 3,3 %. V roku 2017 by mala naša ekonomika vzrásť o 3,3 % [v predchádzajúcej predikcii NBS očakávala rast o 3,5 %] a pre rok 2018 zostala prognóza nezmenená na úrovni 4,2 %. V odhadoch je zapracovaný už aj dopad brexitu, ktorý by sa mal prejaviť už v roku 2017. Vplyv brexitu na našu ekonomiku bude ale podľa NBS obmedzený a za roky 2016 až 2018 by mal z rastu nášho HDP ubrať „len“ 0,4 %.

Centrálni bankári po novom očakávajú výraznejší pokles cien tovarov a služieb resp. ich miernejší rast. V tomto roku NBS predikuje defláciu na úrovni – 0,5 %, zatiaľ čo v júnovej prognóze odhadovala pokles o – 0,3 %. Naďalej však počíta s tým, že od budúceho roka by mali ceny začať opäť rásť, a to o 1,1 % v roku 2017 a o 1,7 % v roku 2018. Potešujúci je pre našincov aj očakávaný vývoj na trhu práce. Nezamestnanosť by mala u nás aj naďalej klesať na tohtoročných 9,9 %, v roku 2017 na 9,3 % a v roku 2018 na 8,5 %,” uviedol analytický tím Poštovej banky.

NEMECKO: Dôvera medzi nemeckými podnikateľmi sa podľa mníchovského inštitútu IFO v septembri výrazne zlepšila. Mohlo by to znamenať, že obavy z brexitu sa postupne zmierňujú. Index vzrástol na úroveň 109,5 bodu z augustovej hodnoty 106,3 bodu a nachádza sa tak na najvyššej úrovni od mája 2014. Trh síce očakával zlepšenie indexu, ale oveľa miernejšie než k akému v skutočnosti došlo. Aktuálny výsledok indexu spotrebiteľskej dôvery inštitútu IFO popiera obavy, že by sa nálada v nemeckej ekonomike kvôli brexitu zhoršovala.

Viac..  Komisia navrhuje pre Severné Írsko pobrexitové opatrenia šité na mieru

Uplynulý týždeň bol okrem indexu dôvery nemeckých podnikateľov zverejnený aj index dôvery medzi nemeckými spotrebiteľmi, a to podľa agentúry GfK. Októbrová hodnota indexu spotrebiteľskej dôvery ukázala mierny pokles na úroveň 10,0 bodu. Výsledky tohto indexu teda neboli až také pozitívne ako v prípade indexu podnikateľskej dôvery. Spotrebitelia v Nemecku nie sú až takí optimistickí ako podnikatelia a majú určité obavy z ďalšieho ekonomického vývoja v ich krajine, a to aj v nadväznosti na rozhodnutie Británie opustiť EÚ.

EUROZÓNA: Pozitívne sa vyvíjala aj ekonomická dôvera v menovom bloku. Indikátor ekonomickej nálady eurozóny v septembri stúpol na 104,6 bodu, čo bolo viac ako predchádzajúcich a zároveň aj trhom očakávaných 103,5 bodu. Ekonomická nálada v eurozóne je tak najvyššia

VEĽKÁ BRITÁNIA: Britská premiérka Mayová vyhlásila, že formálne aktivuje odchod Británie z EÚ pred koncom marca 2017. K tomuto dátumu by mal byť teda aktivovaný v súčasnosti tak často spomínaný článok 50 Lisabonskej zmluvy. Následne sa odštartuje 2 – ročný proces vystúpenia z európskeho spoločenstva a Británia by tak mala EÚ opusť v roku 2009. Podľa Lisabonskej zmluvy by mal proces vyjednávania o podmienkach vystúpenia z únie trvať 2 roky, ale môže sa natiahnuť aj na dlhšie, ak sa na tom Británia a členské krajiny dohodnú.

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

brexit

Komisia navrhuje pre Severné Írsko pobrexitové opatrenia šité na mieru

Európska komisia navrhla odpovedať na ťažkosti, ktoré v dôsledku brexitu zažívajú obyvatelia Severného Írska, na …