EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE ŠTATISTIKY EUROPOSLANCOV PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / KOMENTÁRE A ANALÝZY / Miroslav Hajnoš: Program Záruka mladých môže zamestnať státisíce ľudí
Mirosloav HAJNOS
Miroslav Hajnoš, odborník na EÚ. PHOTO: archív MH.

Miroslav Hajnoš: Program Záruka mladých môže zamestnať státisíce ľudí

Podľa štatistík z roku 2012 bolo bez práce 55 percent Grékov a 53 percent Španielov pod 24 rokov. Medzinárodná organizácia práce (ILO) poukázala na tento kritický stav predovšetkým v južnej Európe, ktorá bola na tom najhoršie.

Európska Únia podnikla viaceré kroky ako zmeniť tento kritický stav nezamestnanosti mladých ľudí. Jedným z podniknutých krokov je aj Záruka mladých (Youth Guarantee). Je to nový prístup, ktorého cieľom je riešenie problému nezamestnanosti mladých ľudí do 25 rokov v členských štátoch EÚ. Úlohou tejto iniciatívy je poskytnúť mladým kvalitné pracovné miesto, ktoré im neskôr pomôže presadiť sa na trhu práce.

Viac..  Monika Smolková o rozpočte EÚ: Juncker nepotešil nikoho, ale sklamaný je každý

Do roku 2015 bolo na Garanciu mladých vyčlenených 6,4 miliardy EUR, ktoré zásadne prispeli k rýchlemu vytváraniu vnútroštátnych systémov záruky pre mladých. Podporu z nej čerpalo viac ako 1,4 milióna ľudí, väčšinou z chudobných regiónov EÚ. Preto v roku 2015 bol tento rozpočet navýšený celkovo o 2 miliardy EUR v členských štátoch, ktoré sú najviac postihnuté nezamestnanosťou mladých ľudí do 25 rokov. Vďaka tomuto kroku EK dostane podporu o 1 milión mladých ľudí viac ako doteraz.

Túto iniciatívu otvorene podporuje aj predseda EK Jean-Claude Juncker, ktorý ju zahrnul aj vo svojom prejave o stave Únie zo 14. septembra 2016, kde zdôraznil odhodlanie „rozširovať záruku pre mladých ľudí v celej Európe, s dôrazom na učňovskú prípravu, v snahe zdokonaľovať súbor zručností Európanov a poskytnúť tieto možnosti aj regiónom a mladým ľuďom, ktorí ich najviac potrebujú.“

O red

Odporúčame pozrieť

Komisia

Program InvestEU podporí tvorbu pracovných miest, rast a inovácie v Európe

Komisia navrhuje v rámci budúceho dlhodobého rozpočtu EÚ na obdobie 2021 – 2027 vytvoriť Program …