EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / KOMENTÁRE A ANALÝZY / Ľubomír Galko: Slovensko naďalej zostáva Popoluškou
Galko
Ľubomír Galko. PHOTO: Redakcia / archív ĽG.

Ľubomír Galko: Slovensko naďalej zostáva Popoluškou

Ani nové bezpečnostné hrozby, ani komplikovaná bezpečnostná situácia vo svete a v krajinách EÚ neznepokojili kompetentných. Slovenské Ozbrojené sily budú mať pravdepodobne naďalej problémy. 

Stará ľudová múdrosť hovorí, že ak krajina nebude mať dostatočne zabezpečenú svoju obranu vlastnou armádou, príde ju „chrániť“ armáda cudzia. Slovensko s takým niečím nakoniec má svoje skúsenosti. V dnešnom svete sa ako najefektívnejšia ukazuje špecializácia národných Ozbrojených síl a členstvo v medzinárodnej vojenskej aliancii. Slovenské členstvo v Severoatlantickej aliancii je v súčasnosti jedinečné a žiadúce a každý, kto tvrdí niečo iné, tomu jednoducho nerozumie, alebo obhajuje záujmy našich nepriateľov. Čo však s tým, ak si členovia zoskupenia neplnia svoje povinnosti a záväzky, a to dlhodobo? Sú dôveryhodnými partnermi pre ostatných?

Slovensko  krajiny EÚ a NATO 

Slovenská republika od čias, keď vstúpila do NATO, ani jedenkrát nevyčlenila pre rezort obrany financie vo výške, ku ktorej sa zaviazala pri vstupe – a to sú 2% HDP. Nebola síce jediná, ale postupným kresaním výdavkov sa dostala až na kritickú hranicu 1% HDP, čo je rozpočet, pri ktorom Ozbrojené sily krajiny, ak rovno neodumierajú, tak maximálne živoria. Preto tých, ktorí sa problematike venujú, potešil záväzok zo summitu NATO z Walesu, ktorým prezident Andrej Kiska prisľúbil postupné navyšovanie rozpočtu pre rezort obrany až do výšky 1,6% HDP v roku 2020. Obzvlášť, keď tento záväzok potvrdila a prihlásila sa k nemu ústami svojich hlavných predstaviteľov na stretnutí s prezidentom ešte pred týmto summitom aj jednofarebná „smerácka“ vláda. O to viac, že vzťah Roberta Fica k vojakom už bol ním samotným viackrát prezentovaný negatívne: „…veď ani nevedia pochodovať“…  „radšej dám na mlieko ako na zbrane“ … a podobné skvostné vyjadrenia.

Viac..  Richard Sulík: O žiadnom jadre sa v EÚ nehovorí, Fico tým len traumatizuje Slovákov

Minulý týždeň však prišlo vytriezvenie. Nárast z 1,16% HDP v roku 2016 na 1,19% HDP v roku 2017%, teda o 3(!) stotiny je prakticky nič. Nehovoriac o tom, že na rok 2018 je plánovaných 1,21% a na rok 2019 len 1,22% HDP. Napriek tomu, že posledné dve čísla sa plánujú len orientačne a môžu sa zmeniť, niet žiadneho dôvodu domnievať sa, že by došlo k nejakej dramatickej zmene. Už dnes je teda veľmi pravdepodobné, že záväzok z Walesu Slovensko nedodrží.

Celkové obranné výdavky

zaznam-na-celu-obrazovku-10-10-2016-93342-bmp

A to ešte treba spomenúť, že si v štatistike takpovediac trocha „pomáhame“ tak, že do rozpočtu obrany počítame aj výdavky ostatných rozpočtových kapitol v rámci medzirezortných programov Podpora obrany, Hospodárska mobilizácia a Vysielanie civilných expertov do aktivít krízového manažmentu mimo územia SR. To nie je úplne korektné. Ak by sme rátali len čisté peniaze pre ministerstvo obrany, percento k HDP by bolo nižšie.

Slovensko v porovnaní s inými krajinami NATO

Sme „lídrami“ poslednej tretiny krajín NATO. Toto umiestnenie nás rozhodne nectí a nič na tom nemení ani skutočnosť, že za nami je „až“ osem krajín. Skôr je na pováženie, že pred Slovenskom sú aj také krajiny, ako je Albánsko, Bulharsko, Rumunsko a podobne. Taktiež sa nemôžeme uspokojovať s tým, že za posledné tri roky rozpočet rastie, lebo je to nárast len mikroskopický, skôr by sa žiadal nárast ako v prípade, Litvy, Lotyšska alebo Portugalska.

zaznam-na-celu-obrazovku-10-10-2016-93408-bmp

Nevyužitá šanca

O Ľubomír Galko

Ľubomír Galko
Ľubomír Galko - exminister obrany, tímlíder SaS pre vonkajšiu a vnútornú bezpečnosť, poslanec NR SR.

Odporúčame pozrieť

nakupovanie

Pozor, chystá sa dramatické zlacňovanie. Cena klesne tejto základnej potravine

BRATISLAVA / Kvóty na cukor pre Európu sa k 30. septembru skončia. Po takmer 50 rokoch …