EP
Schôdza výboru EP. PHOTO: © European Union.

PREHĽAD: Toto je program europarlamentu, riešiť bude najmä energetiku a ruskú propagandu

Parlamentné výbory budú tento týždeň rokovať a hlasovať o viacerých návrhoch. Na programe je okrem iného bezpečnosť dodávok plynu, ruská propaganda a ilegálny obchod s chránenými zvieratami a rastlinami. Rozpočtový výbor sa chystá hlasovať o rozpočte EÚ na budúci rok. Okrem toho si pripomenieme desiate výročie Filmovej ceny LUX, dozvieme sa mená finalistov Sacharovovej ceny a do Parlamentu zavítajú tohtoročné víťazi Ceny európskeho občana a Ceny Karola Veľkého pre mládež.

O čom bude reč vo výboroch

Členovia výboru pre energetiku budú vo štvrtok hlasovať o dvoch uzneseniach, ktoré požadujú, aby si členské štáty pomáhali v prípade výpadkov v dodávkach plynu.

Výbor pre rozpočet bude hlasovať o rozpočte EÚ na rok 2017. Parlament požaduje dostatočné prostriedky na riešenie migračnej krízy a podporu hospodárskeho rastu, boj proti nezamestnanosti mladých a lepšie financovanie pre vedu a infraštruktúru.

Zahraničný výbor bude v pondelok hlasovať o návrhoch na boj proti propagande. Vynikajúcu úroveň v nej dosahuje napríklad Rusko alebo ISIS. Ak nechceme, aby pokračovali v manipulácii más, musíme zvyšovať povedomie medzi verejnosťou a podporovať nezávislé médiá.

Viac..  Brusel predstavil prvú stratégiu EÚ v oblasti práv obetí

V stredu budú poslanci spoločne sú zástupcami farmárov, firiem a odborov rokovať a výhodách a nevýhodách obchodnej dohody s Kanadou CETA.

Poľnohospodársky bude vo štvrtok hlasovať o návrhu na zastavenie šírenia chorôb rastlín a výbor pre životné prostredie o tom, ako zastaviť ilegálne zabíjanie slonov, nosorožcov a iných chránených zvierat a z toho plynúci biznis.

Týždeň ocenení

Filmová cena LUX má tento pondelok 10. októbra desať rokov. Pri tejto príležitosti zavítajú do Parlamentu režiséri Ken Loach, Céline Sciamma a Andrea Segre. Po celej Európe sa bude premietať minuloročný víťazný film Mustang. Na Slovensku si ho môžete ísť pozrieť do Artkina Metro v Trenčíne.

V pondelok a utorok do Parlamentu zavítajú tohtoroční víťazi Ceny Karola Veľkého pre mládež. Stretnú sa s poslancami kultúrneho výboru aj predsedom Martinom Schulzom.

V stredu si svoje ocenenie prídu prevziať tohtoroční nositelia Ceny európskeho občana.

Po utorkovom hlasovaní v zahraničnom a rozvojovom výbore sa dozvieme mená finalistov tohtoročnej Sacharovovej ceny za slobodu myslenia.

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

europsky parlament

Ekonomické dopady koronavírusu nie sú ospravedlnením na zneužitie slabej pozície podnikov, zdôrazňujú europoslanci

Pre európske firmy oslabené koronakrízou je ťažké brániť sa štátom podporovanej konkurencii z tretích krajín. …