EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE ŠTATISTIKY EUROPOSLANCOV PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / ĽUDIA / Český kamionista dostal vo Francúzsku pokutu pre svoju mzdu
kamion
Ilustračné PHOTO: © European Union.

Český kamionista dostal vo Francúzsku pokutu pre svoju mzdu

PARÍŽ/PRAHA / Francúzski policajti zastavili českého kamionistu a dali mu pokutu 135 eur. Dôvodom bolo to, že nemal potvrdenie o tom, koľko zarába. Od júla v krajine platí zákon, podľa ktorého musí mať aj kamionista z iného štátu francúzsku minimálnu mzdu. Tá je najmenej 9,60 na hodinu. Proti legislatíve sa už postavili aj slovenskí a českí dopravcovia a vyzvali Brusel aj francúzskeho prezidenta, aby proti tomu zasiahli.

Polícia išla podľa portálu iDnes.cz na istotu. Od vodiča chcela potvrdenie vo francúzštine, že má mzdu najmenej v rovnakej výške ako francúzski vodiči. To ale vodič predložiť nemohol. Stal sa tak jedným z prvých Čechov, ktorí dostali pokutu za to, že berú v porovnaní s francúzskymi kamionistami príliš nízku mzdu.

Viac..  Ako hlasovať v eurovoľbách? Európsky parlament predstavil novú internetovú stránku

“Zaplatili sme to za vodiča, pretože s takým opatrením nesúhlasíme. Keby vodič nezaplatil, nemohol by pokračovať v jazde,” cituje portál iDnes.cz šéfa ČSAD Uherské Hradište Radoslava Kusáka.

Podobné pokuty sa môžu stať v najbližších rokoch samozrejmosťou. Západoeurópskej krajiny totiž ako ochranu svojho pracovného trhu vymýšľajú bizarné pravidlá. A to nielen mzdové. Ďalším pravidlom je, že vodiči musia prespať v hoteli, nie v kabíne svojho kamiónu.

O rovnakom opatrení uvažujú aj Rakúsko, Holandsko a Belgicko. Smernica o vysielaní pracovníkov do zahraničia ukladá firmám, aby svojim zamestnancom platili najmenej toľko, koľko je minimálna mzda v krajine , kde ľudia dlhodobo pracujú.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Odporúčame pozrieť

zemegula

Čo nové vo svete? Prinášame vám prehľad uplynulého 5. týždňa 2019

V EUROZÓNE SPOMALIL EKONOMICKÝ RAST AJ INFLÁCIA EUROZÓNA: V menovom bloku sa ekonomická dôvera v …