sacharovova-cena
PHOTO: © European Union- EP,

Sacharovova cena za slobodu myslenia už má svojich troch finalistov


O miesto víťaza sa budú uchádzať Can Dündar a jeho spolupracovníci bojujúci za slobodu tlače v Turecku, vodca krymských Tatárov Mustafa Džemilev a predstaviteľky jezídov Nádia Murád Básí a Lamjá´ Hadží Bašár. Rozhodli o nich hlasovaním poslanci zo zahraničného a rozvojového výboru. Kto z nich nakoniec získa toto prestížne ocenenie sa dozvieme 27. októbra. Cena bude slávnostne odovzdaná 14. decembra počas plenárneho zasadnutia.

Sacharovovu cenu udeľuje Európsky parlament každý rok jednotlivcom alebo organizáciám, ktorí sa výrazne podieľajú na ochrane ľudských práv a slobôd na svete. Do jej finále tento rok postúpili:

Can Dündar, bývalý šéfredaktor tureckého denníka Cumhuriyet, bol zadržaný v novembri 2015, potom ako jeho denník zverejnil snímky tureckej spravodajskej služby pašujúcej zbrane rebelom v Sýrii. Za svoje počínanie, označené ako „prezradenie štátneho tajomstva“ ho neskúr odsúdili na 5 rokov a 10 mesiacov odňatia slobody, voči čomu sa odvolal. Medzitým prežil pokus o vraždu a odsťahoval sa do exilu.

Mustafa Džemilev, bývalý predseda tatárskeho parlamentu, sovietsky disident a ukrajinský poslanec obhajuje ľudské práva a práva menšín už viac ako polstoročie. Mal len šesť mesiacov, keď jeho rodinu spoločne so všetkými krymskými Tatármi deportovali do strednej Ázie. Vrátiť sa mohol až po 45 rokoch. No potom ako si Krym pripojilo Rusko, tu má znovu vstup zakázaný.

Viac..  Európska iniciatíva občanov: Dobré oblečenie, spravodlivé odmeňovanie

Nádia Murád Básí a Lamjá´ Hadží Bašár obhajujú práva jezídov a bojujú za ženy, z ktorých si Islamský štát urobil svoje sexuálne otrokyne. Obe pochádzajú z irackej dediny Kocho v blízkosti mesta Sinjar, ktoré v roku 2014 zmasakroval ISIS. Spoločne s tisíckami ďalších žien a dievčat ich uniesli jeho bojovníci a nútili do sexuálneho otroctva. Nadia Murad Basee sa okrem toho usiluje o to, aby bolo vyvražďovanie jezídov uznané ako genocída.

Sacharovova cena za slobodu myslenia

Európsky parlament udeľuje toto prestížne ocenenie každoročne od roku 1988 jednotlivcom alebo organizáciám bojujúcich za ľudské práva a základné slobody. Minulý rok bola táto cena udelená saudskoarabskému blogerovi Raífovi Badawímu.

Nominácie môže podať buď politická frakcia alebo skupina minimálne 40 poslancov. Do užšieho výberu sa dostanú traja finalisti, o ktorých na základe nominácií hlasuje zahraničný a rozvojový výbor. O hlavnom laureátovi následne rozhoduje Konferencia predsedov (predseda EP a šéfovia politických skupín).

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

I. Štefanec: Prezident Zelenskyj si zaslúži najvyššie ocenenie

Europoslanec a vedúci slovenskej delegácie pri Európskej ľudovej strane Ivan Štefanec (KDH) navrhol na udelenie …