Alkohol
Ilustračné PHOTO: © European Union- EP.

Varovné a odpudzujúce obrázky chce únia presadiť aj na fľašiach alkoholu

BRUSEL / Na fľašiach tvrdého alkoholu sa môže čochvíľa objaviť napríklad nápis “alkohol zabíja” alebo niečo v podobnom duchu. Európska komisia totiž uvažuje, že takéto nápisy umiestni aj tam. Ako píše internetový portál aktuality.sk podľa odborníkov to môže byť účinné, stačiť to ale určite nebude.

S takýmito škaredými a varovnými obrázkami chorých ľudí sa stretávame už na škatuľkách cigariet. Podľa portálu aktuality.sk chce takéto varovania Európska komisia dať aj aj na fľaše tvrdého alkoholu, Portál dodáva, žeby tam mala byť zároveň aj informácia o počte kalórií.

Začalo to Írsko

Írska vláda pritom vlani v decembri schválila zákon, ktorý prikazuje výrobcom informovať o škodlivosti alkoholu. Platí aj špeciálna daň na každý gram alkoholu a je tam zakázaný predaj a propagácia alkoholu na niektorých verejných miestach.

Viac..  Deň Európy 2020: Sedemdesiat rokov od Schumanovej deklarácie prežíva Európa krízu

Eurokomisár Vytenis Andriukaitis by privítal takéto opatrenia v celej únii. Ľudia si tak podľa neho skôr uvedomia, aká je konzumácia alkoholu riziká. Uvedomuje si však, že samotné obrázky v boji proti závislosti od alkoholu stačiť nebudú.

Okruhlica: Nestačí to

Ako povedal pre portál aktuality.sk slovenský odborník na závislosti Ľubomír Okruhlica “aspoň trochu by to upozornilo na tie riziká pitia alkoholu, o ktorých sa málo vie.” Treba ale aj znížiť reklamu, zvýšiť cenu a znížiť počet miest, kde sa tvrdý alkohol dá kúpiť.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

Jurzyca

Eugen Jurzyca: Aby sa v Únii oplatilo pracovať, podnikať a žiť aj po roku 2027

Komisia chce rozbehnúť projekt na obnovu ekonomiky EÚ vo výške 750 miliárd eur. V prvom …