EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE ŠTATISTIKY EUROPOSLANCOV PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / EKO/ENVIRO / Obchodovanie s voľne žijúcimi zvieratami alebo rastlinami je štvrtý najlukratívnejší ilegálny biznis na svete
Poslankyňa Catherine Bearder. PHOTO: © European Union- EP.

Obchodovanie s voľne žijúcimi zvieratami alebo rastlinami je štvrtý najlukratívnejší ilegálny biznis na svete

obchod-so-zvieratami

Videli ste už niekedy šupinavca? Tieto cicavce sú veľmi obľúbeným tovarom pytliakov a pašerákov a spoločne s tigrami a slonmi sú tak na pokraji vyhynutia. Ilegálny obchod s divými zvieratami i rastlinami predstavuje skutočnú hrozbu pre biodiverzitu. Mohla by tu nejako pomôcť EÚ? Poslankyňa Catherine Bearder (ALDE, UK) je presvedčená, že áno. Výbor pre životné prostredie hovorí o tom, ako môže túto trestnú činnosť pomôcť zastaviť Únia a jej členské štáty.

Pytliačenie a nezákonný obchod ohrozuje mnohé druhy zvierat aj rastlín. Slony, nosorožce, tigre, plazy, žraloky, tropické stromy, koraly, orchidey sú len niekoľkými príkladmi tých, o ktoré by sme sa mali seriózne obávať. Vyhynutie každého druhu prestavuje obrovskú stratu pre biodiverzitu a zásadne narúša ekosystémy. Tento ilegálny biznis vzrástol za posledné roky do obludných rozmerov. A zvýšil sa aj celosvetový dopyt. Organizované skupiny pytliakov páchajú v prírode čoraz väčšie a väčšie škody. Odhaliť ich je ťažké a finančná odmena je mastná. Takto zarobené peniaze potom tečú ozbrojeným alebo teroristickým skupinám.

Výrobky z týchto zvierat alebo rastlín sa niekedy predávajú aj legálnou cestou. Stačí len sfalšovať niekoľko papierov a nič netušiaca osoba si zakúpi nábytok alebo šperk, ktorý by radšej vôbec nemal existovať.

Viac..  EÚ chce uľahčiť život domácnostiam, ktoré si svoju energiu vyrobia samé

Veľa takýchto vecí sa predáva aj v EÚ. Vedeli ste, že Únia je ich najväčším trhom? Mnohé zvieratá alebo výrobky z nich tadiaľto len prechádzajú a sú a také, ktoré sa od nás „vyvážajú“ – napríklad sklenené úhory.

Akčný plán EÚ

Európska komisia tento rok spustila Akčný plán proti obchodovaniu s voľne žijúcimi druhmi. Catherine Bearder ohľadom neho vypracovala správu, o ktorej budú hlasovať poslanci z výboru pre životné prostredie. „Všetky členské štáty sú zodpovedné za to, aby tu znásobili svoje úsilie a porazili tento organizovaný a deštruktívny zločin, ktorý narušuje mnohé miesta na svete,“ hovorí autorka správy. Akčný plán by sa mal podľa nej sústrediť na tri priority: predchádzať pytliačeniu a riešiť jeho príčiny, efektívnu implementáciu a vymáhanie platných pravidiel a posilniť spoluprácu medzi krajinami celého sveta.

original

O dac

Odporúčame pozrieť

europsky parlament

Europoslanci sa snažia zabrániť hospodárskym šokom po brexite

ŠTRASBURG / Európsky parlament po krátkej zimnej prestávke opäť zasadá, aby sa venoval kľúčovým témam roku …