EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / KOMENTÁRE A ANALÝZY / Ján Rudolf: Eurofondy pre Bratislavský kraj sú už štedrejšie
rudolf
Ján Rudolf, odborník na eurofondy.

Ján Rudolf: Eurofondy pre Bratislavský kraj sú už štedrejšie

V programovom období 2007-2013 bol Bratislavský kraj od eurofondov značne eliminovaný. Politici, starostovia, ale aj podnikatelia s obľubou vyhlasovali, ako je Bratislava ukrivdená a aký nezmysel to je, že oni eurofondy čerpať nemôžu. Nuž, Európska únia má svoje pravidlá, a keďže bratislavský región je jeden z najrozvinutejších, pretože dosahuje podstatne viac, než 75% priemeru HDP na obyvateľa v EÚ, eurofondov dostáva menej.

Regionálna politika únie sa tiež vyvíja a v súčasnom programovom období 2014 – 2020 medzi jej priority patrí aj podpora viac rozvinutých regiónov, a to hlavne oblastí, ktoré sú napriek vyspelosti regiónu zanedbané.  A to platí tak pre mesto Bratislavu, ako aj pre celý Bratislavský kraj. Ak budete počuť politikov ešte aj dnes stále rozprávať o ukrivdenej Bratislave, neverte im.

Bratislavský kraj má dnes šancu využiť peniaze z Bruselu na efektívne projekty, ktoré ľudom prinesú kvalitnejšie životné prostredie a vyššiu životnú úroveň. Primátori, starostovia, predstavitelia samosprávneho kraja, riaditelia škôl a výskumných centier, štátnych príspevkových a rozpočtových organizácií by mali dokonale poznať možnosti, ktoré sa im v tomto období ponúkajú a využiť eurofondy na lepší život a služby pre obyvateľov bratislavského kraja.

Podnikatelia, malí živnostníci, ale aj veľké firmy, slobodné povolania, občianske združenia a neziskové organizácie dostali v tomto období taktiež možnosť pomocou fondov zlepšiť svoje podnikateľské aktivity a majú šancu skvalitniť svoje produkty i služby, a tak zvýšiť svoju konkurencieschopnosť.

Podporovaných oblastí a možností ako využiť eurofondy je veľa, záleží len na kompetentných, ako efektívne a zmysluplne to dokážu. Z mnohých oblastí vyberám len niektoré :

O red

Odporúčame pozrieť

elektrobus, doprava

V uliciach Bratislavy, Žiliny a Košíc pribudnú elektrobusy a nízkoemisné vozidlá

V mestskej doprave budú jazdiť nové autobusy s elektrickým a hybridným pohonom. Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV …