europsky parlament
Plenárne zasadnutie poslancov Európskeho parlamentu. PHOTO: © European Union- EP.

Búrlivé diskusie ovládli rokovaciu miestnosť v Európskom parlamente

Na pôde Európskeho parlamentu rokovali poslanci o dôležitých európskych, ale i medzinárodných záležitostiach. Hlavnými témami boli financie, Sýria, migračná kríza či Brexit.

Manfred Weber z poslaneckého klubu Európskej ľudovej strany (Kresťanských demokratov): „Dnes mám na mysli dve hlavné témy. Prvou je Brexit. Theresa May sem príde prvýkrát. My ako Európska únia sme pánovi Cameronovi predniesli zaujímavý návrh tento však bol odmietnutý a teraz potrebujeme najmä jasný odkaz. Druhým problémom, o ktorom by som chcel, dámy a páni, hovoriť, je Sýria. Pred takouto ľudskou tragédiou tu len bezmocne hľadíme do zeme. Vieme, kto nesie zodpovednosť . Assad – masový vrah svojho vlastného ľudu – a samozrejme Putin.“

Za skupinu Aliancie liberálov a demokratov za Európu vystúpil Guy Verhofstadt so svojou kritikou. Oznámil, že bude potrebné prijať náročnejšie rozhodnutia o možných sankciách voči Putinovi a Assadovi a o možnom zavedení bezletovej zóny nad mestom Aleppo. Podotkol, že ak sa niečo nezmení bude tragédia spojená s mestom Aleppo pokračovať.

Na tému Aleppo zareagovala Gabriele Zimmer z konfederatívnej skupiny Európskej zjednotenej ľavice – Severskej zelenej ľavice: „Podľa mňa sú sankcie nesprávnou reakciou. Nie preto ale súhlasím, keď ma dávajú do súvislosti s Putinom. Bombové útoky v meste Aleppo sú zločinom, pod ktorý sa podpisuje aj Rusko, no zodpovedajú sa za ne aj mnohí iní. Ešte raz opakujem. Nezhltnime návnadu a nevyhlasujme, že Rusko je primárnym zlom.“

Poslanci ďalej v debate prešli na finančnú stránku Európskej únie. Na túto tému sa vyjadril Philippe Lamberts  zo skupiny Zelených/Európskej slobodnej aliancie nasledovne: „Ako väčšina z nás som sa nikdy nezúčastnil na Európskej rade, môžem si preto len predstavovať, ako bude vyzerať tá bruselská na jeseň 2016. Predstavujem si, že 28 hláv štátov a vlád bude hlboko otrasných oznamom o masívnom prepúšťaní zamestnancov Comerzbank, ING, Caterpillar a Alstom.“

Gianni Pittella zo skupiny Progresívnej aliancie socialistov a demokratov v Európskom parlamente vyhlásil, že europoslanci musia vyslať jasný odkaz o bežnom živote európskych občanov. Podľa neho musí Európa vstúpiť do novej fázy expanzívnych hospodárskych politík a rozpočty štátov na rok 2017 musia byť ambiciózne, lebo inak skončí Európa opäť v recesii. Podotkol, že európske štáty potrebujú riadnu priemyselnú politiku, pretože Európa nemôže slúžiť nadnárodným firmám, ako je Caterpillar.

Viac..  Súhrnná správa o činnosti EÚ v roku 2023

So svojím prejavom vystúpila i Marine Le Pen z Európy národov a slobody. Ostro kritizovala politiku migračnej krízy. Objasňovala, že Eurostat odhaduje, že len 30% migrantov prichádza zo Sýrie. Podľa nej nezodpovedná politika europoslancov vháňa do Európy viac ekonomických migrantov.

Do diskusie prispel i Seyd Kamall z Európskych konzervatívcom a reformistov: „Všetci potrebujeme odpovede na tieto dôležité otázky. Vyriešenie migračnej a utečeneckej krízy. Podpora podnikov pri tvorbe pracovných miest. Riešenie vnútorných a vonkajších bezpečnostných hrozieb. A z tejto rokovacej miestnosti počuť len politikov, ako nesúhlasia so šetrením. Ako navrhujú bezplatné lístky Interrail pass, prípade protestujú proti obchodu s USA. Plno sloganov a žiadne skutky.“

O oma

Odporúčame pozrieť

Europska unia

Súhrnná správa o činnosti EÚ v roku 2023

Komisia uverejnila súhrnnú správu o činnosti EÚ za rok 2023. V roku 2023 EÚ naďalej …

Consent choices