EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE ŠTATISTIKY EUROPOSLANCOV PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / POLITIKA / PREHĽAD: Toto je program europarlamentu, riešiť bude najmä priority EÚ na rok 2017 a bezpečnosť občanov
plenarne-zasadnutie
Plenárne zasadnutie EP. PHOTO: © European Union- EP.

PREHĽAD: Toto je program europarlamentu, riešiť bude najmä priority EÚ na rok 2017 a bezpečnosť občanov

Poslanci EP budú diskutovať o výsledkoch samitu EÚ s Junckerom a Tuskom

 Poslanci EP budú v stredu ráno hodnotiť výsledky zasadnutia Európskej rady z 20. – 21. októbra počas trojhodinovej rozpravy za účasti predsedu Komisie Jeana-Clauda Junckera a predsedu Európskej rady Donalda Tuska. Medzi otázky, o ktorých budú diskutovať, patrí osud komplexnej hospodárskej a obchodnej dohody (CETA), rokovania týkajúce sa dohôd o voľnom obchode s inými štátmi, vzťah EÚ s Ruskom, modernizácia nástrojov EÚ na ochranu obchodu, migračné trendy v Stredomorí a ochrana vonkajších hraníc EÚ.

Pracovný program Komisie: Parlament bude v rozprave diskutovať o prioritách EÚ na rok 2017

O zozname úloh Európskej komisie na rok 2017 budú poslanci EP viesť rozpravu v utorok popoludní, teda hneď po tom, ako Komisia prijme svoj pracovný program. Tohtoročná diskusia o pracovnom programe Komisie prispeje k historicky prvému spoločnému vyhláseniu o spoločných cieľoch a prioritách na nasledujúci rok, ktoré podpíšu predsedovia Parlamentu, Rady a Komisie v decembri. Utorková rozprava nadväzuje na prejav o stave Únie, ktorý na pôde Európskeho parlamentu predniesol v septembri predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker, a na uznesenie, ktoré poslanci Európskeho parlamentu prijali v júli a ktoré naliehavo vyzýva na to, aby v popredí programu EÚ na rok 2017 boli zamestnanosť, sociálne práva a bezpečnosť.

Viac finančných prostriedkov na podporu zamestnanosti a mládeže: Poslanci EP budú hlasovať o rozpočte EÚ na rok 2017

Parlament má prijať pozíciu k budúcoročnému rozpočtu EÚ pred rokovaniami s Radou v stredajšom hlasovaní. Poslanci EP plánujú žiadať viac finančných prostriedkov na pomoc mladým ľuďom pri hľadaní práce, podporu hospodárskeho rastu a pomoc tretím krajinám určenú na zmiernenie migračnej krízy.  Plánujú zmeniť všetky zníženia rozpočtových prostriedkov, ktoré urobila Rada v návrhu rozpočtu. Poslanci EP napríklad chcú navýšiť viazané rozpočtové prostriedky o 1,5 miliardy eur na iniciatívu na podporu zamestnanosti mladých ľudí s cieľom pomôcť pri hľadaní zamestnania mladým ľuďom, ktorým sa nedarí nájsť si prácu. Takisto navrhujú, aby sa doplnila celková suma 1,24 miliardy eur na Nástroj na prepájanie Európy (NPE), z ktorého sa financujú projekty v oblasti infraštruktúry, a program Horizont 2020, ktorý podporuje výskumné projekty.Poslanci EP taktiež plánujú požiadať o viac finančných prostriedkov na riešenie základných príčin migračnej krízy, podporu poľnohospodárov a zvýšenie výdavkov na kultúru.

Ďalšie kroky

Plenárnym hlasovaním sa začnú trojtýždňové tzv. zmierovacie rozhovory s Radou, ktorých cieľom je dosiahnuť dohodu medzi týmito dvoma inštitúciami v dostatočnom časovom predstihu na to, aby Parlament mohol budúcoročný rozpočet schváliť hlasovaním a jeho predseda ho podpísať v decembri.

Dlhodobý rozpočet EÚ: Poslanci EP plánujú žiadať väčší manévrovací priestor na riešenie kríz

EP bude s komisárkou Georgievovou diskutovať a hlasovať o aktualizácii viacročného finančného rámca na roky 2014 – 2020, aby sa stal pružnejší na riešenie kríz. Je potrebné, aby EÚ aktualizovala svoj dlhodobý finančný plán, aby mohla reagovať na nepredvídateľné krízy, plánujú uviesť poslanci EP v utorňajšej rozprave o nadchádzajúcej revízii rozpočtu s komisárkou Kristalinou Georgievovou.  Poslanci EP uznávajú, že návrh Komisie na revíziu viacročného finančného rámca (VFR) síce je skutočnou reakciou na júlovú žiadosť Európskeho parlamentu  o väčšiu flexibilitu a rezervu na krízové situácie, no vyjadrili sklamanie nad tým, že výška prostriedkov zostáva nezmenená. O uznesení sa bude hlasovať v stredu.

Poslanci EP vyzvú na výročnú kontrolu situácie v oblasti základných práv v členských štátoch

Poslanci vyzývajú Komisiu, aby vytvorila nový mechanizmus EÚ na monitorovanie stavu demokracie, právneho štátu a základných práv v členských štátoch EÚ. Aby sa upustilo od súčasného prístupu podmieneného krízou k vnímanému porušovaniu základných práv by Európska komisia mala vytvoriť záväzný mechanizmus na každoročné podávanie správ o demokracii, právnom štáte a základných právach vo všetkých členských štátoch EÚ, uvádzajú poslanci v návrhu uznesenia, o ktorom sa bude hlasovať v utorok.  Tento mechanizmus by mal zahŕňať objektívne kritériá a stanovovať jasný postupný prístup k náprave porušení, dodávajú. Mechanizmus EÚ v oblasti demokracie, právneho štátu a základných práv by vychádzal z európskeho semestra, ročného cyklu koordinácie a monitorovania hospodárskej politiky.  Komisia by každý rok po konzultácii so skupinou odborníkov vypracúvala hodnotiacu správu, ktorá by mala zahŕňať odporúčania pre jednotlivé krajiny.

Viac..  Do boja v eurovoľbách sa chystá 31 strán. Najväčšou výzvou zostáva prilákať voličov

Bezpečnosť občanov:  Poslanci budú diskutovať o pokroku v otázkach bezpečnosti a ďalšom postupe

Poslanci EP budú diskutovať o pokroku pri vykonávaní bezpečnostných opatrení odsúhlasených na úrovni EÚ a nadchádzajúcich výzvach v utorok popoludní. Zlepšenie interoperability databáz a výmeny údajov medzi členskými štátmi, predchádzanie radikalizácii a pokrok pri uplatňovaní predpisov týkajúcich sa osobných záznamov o cestujúcich (PNR) schválených na jar 2016 by mali byť predmetom diskusie s Komisiou a slovenským predsedníctvom Rady.

Poslanci Európskeho parlamentu plánujú vyzvať na dôrazné opatrenia v súvislosti s priemyselnými trans-tukmi v potravinách

EÚ by mala navrhnúť zákonom stanovený limit pre obsah priemyselných trans-tukov v potravinách. EÚ by mala zaviesť záväzné limity pre priemyselne vyrobené transmastné kyseliny, ktoré u spotrebiteľov môžu zvyšovať riziko kardiovaskulárnych ochorení, neplodnosti, Alzheimerovej choroby, diabetes a obezity, uvádza sa v návrhu uznesenia, ktoré sa má predložiť na hlasovanie v stredu.

Migrácia:  Poslanci EP vyzvú Európsku komisiu, aby zabezpečila ochranu maloletých

Europoslanci sa Európskej komisie spýtajú na opatrenia  s cieľom zaručiť práva a ochranu detí-migrantov bez dokladov a najmä tých, ktoré cestujú samé. Deti-migranti, najmä tie, ktoré cestujú samé, patria medzi najzraniteľnejšie osoby na svete.  Každé z nich potrebuje ochranu a podľa Dohovoru o právach dieťaťa na ňu má nárok, zdôraznia poslanci EP v rozprave s Európskou komisiou v stredu.Poslanci Európskeho parlamentu opakovane vyzvali Komisiu a členské štáty, aby rešpektovali právo na zlúčenie rodiny a prístup k vzdelávaniu. Takisto je nutné, aby žiadateľom o azyl bez sprievodu zabezpečili primerané prijímacie zariadenia.

Jednoduchší prístup k online verejným službám pre starších ľudí a ľudí so zdravotným postihnutím

Webové sídla a aplikácie verejnej správy, nemocníc, súdov a iných orgánov verejného sektora sa budú musieť sprístupniť všetkým na základe nových celoeurópskych pravidiel, o ktorých sa bude diskutovať a hlasovať v utorok. Smernica o prístupnosti webových stránok, ktorú už prijali vyjednávači z Parlamentu a Rady, by mala uľahčiť starším ľuďom a ľuďom so zdravotným postihnutím prístup k dátam a službám na internete, napr. na podanie daňového priznania či žiadosti o príspevok, zaplatenie poplatkov alebo zapísanie sa na univerzite.

Rozprava o slobode tlače v Turecku

Hrozby, násilie a obmedzenia, ktorým čelia novinári v Turecku, budú v stredu popoludní predmetom diskusie so šéfkou zahraničnej politiky EÚ. Od nevydareného prevratu 15. júla, ktorý si vyžiadal životy 241 osôb a pri ktorom boli zranené tisíce ľudí, bolo uväznených 90 novinárov, viac než 2500 prišlo o prácu a na stovky pracovníkov masovokomunikačných prostriedkov v krajine boli vydané zatykače.Koncom septembra turecká vláda zatvorila asi 20 televíznych a rozhlasových staníc za údajné „šírenie teroristickej propagandy“ a následne predĺžila výnimočný stav vyhlásený po pokuse o prevrat na 90 dní (od 19. októbra). Can Dündar, bývalý šéfredaktor popredného opozičného denníka v Turecku Cumhuriyet je jedným z troch finalistov Sacharovovej ceny za rok 2016. Dündar bol zatknutý vlani v novembri po tom, čo jeho denník zverejnil článok o pašovaní zbraní rebelom v Sýrii tureckou spravodajskou službou, a neskôr bol odsúdený na päť rokov a 10 mesiacov väzenia za „prezradenie štátneho tajomstva“. Prežil pokus o atentát a teraz žije v exile.

O dac

Odporúčame pozrieť

Jurzyca

Eugen Jurzyca: Európska únia má na život ľudí na Slovensku obrovský vplyv

Eugen Jurzyca, kandidát na europoslanca odpovedá na otázky o eurovoľbách 2019, Európskej únii a Európskom parlamente. Eugen …