EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / CESTOVANIE / Monika Beňová: Lepšie dopravné prepojenia pomôžu k zvýšeniu kvality života občanov
benova
Monika Flašíková Beňová, europoslankyňa. PHOTO: European Union- EP.

Monika Beňová: Lepšie dopravné prepojenia pomôžu k zvýšeniu kvality života občanov

Úvod tohto týždňového plenárneho zasadnutia Európskeho parlamentu (EP) bude venovaný aj správe o zlepšení prepojenia a dostupnosti dopravnej infraštruktúry v krajinách strednej a východnej Európy. Téma sa priamo týka aj Slovenska, kde si naše cesty, či železnice v uplynulých rokoch prešli istou modernizáciou. V mnohých prípadoch však stále pretrvávajú výrazné nedostatky.

Kvalitné dopravné spojenia majú zásadný význam pre podporu podnikania, hospodárskeho rastu a súvisiacu tvorbu pracovných príležitostí. Ide o zvyšovanie kvality života našich občanov. Už roky počúvajú od rôznych vlád napríklad o potrebe dobudovania diaľničnej infraštruktúry. Situácia sa v poslednom čase nepochybne zlepšila. V porovnaní s okolitými štátmi je to však stále nepostačujúce,“ uviedla poslankyňa EP Monika Flašíková Beňová.

Nevyhnutná je aj výraznejšia podpora lepšieho vzájomného prepojenia dopravných sietí medzi štátmi V4, ako aj v celom regióne strednej a východnej Európy. Vyžaduje si to zintenzívnenie vzájomnej spolupráce a značné investície. Okrem štrukturálnych a investičných fondov na to Európska únia ponúka viaceré finančné mechanizmy,“ priblížila europoslankyňa. Tie možno využiť napríklad prostredníctvom Európskej investičnej banky, Európskej banky pre obnovu a rozvoj, či Európskeho fondu pre strategické investície.

Viac..  Vyjednávač EÚ pre brexit: Práva občanov v Británii sú hlavnou prioritou

Okrem prepájania cestnej a železničnej dopravnej infraštruktúry, či podpory lokálnych letísk má región strednej a východnej Európy výrazný potenciál aj z hľadiska rozvoja vodnej dopravy. Týka sa to aj Slovenska. Z medzinárodného hľadiska najmä prostredníctvom rieky Dunaj. Pomôže to zlepšeniu mobility, ako aj výraznejšiemu rozvoju cestovného ruchu,“ uzavrela Monika Flašíková Beňová.

O dac

Odporúčame pozrieť

margrethe vestager

Európska komisia začala vyšetrovanie verejného financovania závodu Jaguar Land Rover na Slovensku

Európska komisia začala podrobné vyšetrovanie, ktorého cieľom je posúdiť, či plány Slovenskej republiky poskytnúť 125 …