utecenci
Ilustračné PHOTO: © European Union- EP.

Migranti vyčíňali v Bulharsku aj v Grécku

ZAHRANIČIE / V utečeneckých táboroch v Bulharsku a na gréckom ostrove Lesbos sa vzbúrili stovky migrantov. Sú nespokojní s podmienkami, ktoré v táboroch panujú, aj s pomalým vybavovaním žiadostí.

V utečeneckom tábore v meste Charmanli na juhu Bulharska, asi 30 kilometrov od tureckých hraníc, sa vzbúrili stovky migrantov. Vzburu iniciovalo zhruba dvadsať afgánskych a tridsať sýrskych migrantov. Dôvodom je nespokojnosť s podmienkami v tábore a aj odhodlanie opustiť čo najskôr Bulharsko. Tábor obsadili policajti, ktorí dohliadajú na poriadok.

Bulharsko volá o pomoc

Bulharsko sa stalo tranzitnou cestou po uzavrení takzvanej balkánskej migračnej cesty vedúcej z Grécka cez Macedónsko a Srbsko. Cez jeho územie mieria utečenci ilegálne do západnej Európy. Na hranici s Tureckom preto už postavili plot a Sofia už požiadala Európsku komisiu aj o pomoc pri ochrane hraníc.

Búria sa aj na ostrove Lesbos

V tábore Moria na gréckom ostrove Lesbos zapálili migranti kontajnery azylového úradu. Protestovali proti preplnenosti zariadenia a nepáči sa im ani údajne pomalé vybavovanie žiadostí. V tábore žije aktuálne zhruba 5000 migrantov, jeho kapacita je však len 3500 miest. Celkovo je na gréckych ostrovoch okolo 15.000 migrantov.

Viac..  Francúzsky minister zdravotníctva sľúbil zrýchlenie vakcinácie

Proti zdĺhavému procesu protestovalo približne 70 migrantov, najmä z Bangladéša a Pakistanu. Najprv to skúšali kameňmi, potom ohňom. Zamestnanci stihli z kontajnerov včas ujsť. Nikto nebol zranený. Po tom, čo sa uzavrela “balkánska cesta”, uviazlo v Grécku vyše 65.000 migrantov.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

cestovanie

Pre pasažierov prilietajúcich zo zahraničia platí v Grécku povinná sedemdňová karanténa

Grécky úrad pre civilné letectvo v piatok oznámil novú povinnú sedemdňovú karanténu pre všetkých pasažierov …