EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE ŠTATISTIKY EUROPOSLANCOV PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / POLITIKA / CETA vzbudila búrlivé diskusie. Podpísanie vyzerá byť na dosah
ceta
Ilustračné PHOTO: © European Union- EP.

CETA vzbudila búrlivé diskusie. Podpísanie vyzerá byť na dosah

Valónsky región na krátky čas pozastavil obchodnú dohodu medzi Európskou úniou a Kanadou. Nesúhlas belgickej administratívnej časti vyvolal búrlivé diskusie nielen v Európskom parlamente, no kríza už v súčasnosti vyzerá byť zažehnaná.

Predseda Európskej rady Donald Tusk na Valónske „nie“ reagoval: Obávam sa, že nebudeme môcť viac rokovať o dohodách o voľnom obchode, ak nedokážeme, že nám skutočne záleží na ochrane európskych spotrebiteľov, zamestnancov a spoločností. Dúfam však, že Belgicko dokáže, že je šampiónom v dosahovaní konsenzu a že budeme môcť čoskoro uzavrieť túto dohodu.”

A Belgicko to zrejme dokázalo. Valónsko totiž pristúpilo na konsenzus a podpísanie dohody CETA je na dosah. Reakcie v Parlamente sa líšili a predseda Tusk zdôraznil: Nikto nezmení fakt, že EÚ je stále úniou štátov a nie úniou inštitúcií.”

Niektorí z poslancov ale podporili vetovanie dohody a získanie času. Neoklis Sylikiotis z Konfederatívnej skupiny Európskej zjednotenej ľavice tvrdil: “Občania odmietli TTIP a vďaka manifestáciám musela ísť TTIP bokom. V posledných dňoch sa ukázalo, že Rada a Komisia chcú priniesť dohodu TTIP naspäť prostredníctvo dohody CETA. My ako skupina GUE oceňujeme statočnosť regionálnej vlády a parlamentu Valónska, keď odmietli vydieranie k podpisu dohody CETA v podobe ultimáta.”

Viac sa dozviete v priloženom videu:

Viac..  EÚ chce vytvoriť finančný trh s vyššou mierou hospodárskej súťaže a inovácie

O vik

Odporúčame pozrieť

zemanovaanna1

Anna Zemanová: Medzinárodná zmluva s Kanadou obsahuje vážnu chybu. Hrozí nám v budúcnosti ďalší Bžán?

Slovenská vláda odporučila Národnej rade SR aj prezidentovi ratifikáciu medzinárodnej obchodnej dohody s Kanadou CETA.  Problémom …