farmari
Ilustračné PHOTO: © European Union- EP.

Európska komisia sa začne zaoberať posilnením postavenia poľnohospodárov

Slovenské predsedníctvo si pripísalo významný úspech. Európska komisia zaradila prioritu slovenského predsedníctva v oblasti poľnohospodárstva – posilnenie postavenia poľnohospodárov v potravinovom dodávateľskom reťazci, do svojho pracovného programu na rok 2017. Súčasťou tejto témy je aj problém nekalých obchodných praktík, ktoré už dlhšiu dobu sužujú slovenských poľnohospodárov a potravinárov.

„Našim cieľom sú férové obchodné podmienky a správanie sa, na všetkých úrovniach potravinového dodávateľského reťazca. Vyhrali sme jednu bitku. Boj za slovenských, ale aj európskych farmárov a spracovateľov pokračuje,“ uviedla Gabriela Matečná, ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR. Tému, o ktorej sa roky len hovorilo tak posunula agrárna diplomacia Slovenska pod jej vedením na úroveň exekutívy EÚ – Európskej komisie.

Ide doslova o husársky kúsok slovenskej agrárnej diplomacie. Od malej stredoeurópskej krajiny ako je Slovensko, s relatívne malým sektorom poľnohospodárstva, pritom čakal takýto prelom len málokto. Je to totiž po prvýkrát, kedy EK formálne uznala, že tejto téme je potrebné venovať pozornosť. Roky ju ignorovala aj napriek tomu, že naprieč EÚ až 20 členských štátov prijalo vnútroštátnu legislatívu, ktorá rieši obchodno-dodávateľské vzťahy farmárov, spracovateľov a predajcov. Navyše Európsky parlament od roku 2009 prijal až päť rezolúcií volajúcich po riešení tohto problému.

Viac..  Pellegrini: Slovensko by malo svoj podpis spod Istanbulského dohovoru stiahnuť

Slovenský agrorezort so svojim tímom v Bruseli plánuje využiť zostávajúce obdobie predsedníctva na ešte silnejší tlak na exekutívu EÚ, aby čím skôr prišla s jednotným európskym riešením tohto problému a to harmonizovaním existujúcich podmienok v rámci vnútorného trhu EÚ. Na poslednom zasadnutí Rady poľnohospodárskych ministrov v decembri pod taktovkou ministerky Gabriely Matečnej, plánuje prijatie záverov Rady, ktorými by všetky členské štáty zaujali jednoznačné stanovisko k tejto téme.

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

Ryanair

Koronavírus: Ryanair neruší žiadne zo svojich letov z Talianska do Bratislavy ani z Bratislavy do Talianska

BRATISLAVA 28. februára – Írska nízkonákladová letecká firma Ryanair neruší žiadne zo svojich letov z …