irsko
Reprofoto: noviny.sk

Írsko. Krajina jedinečnej zelenej farby, piva, pubov, tanca a keltskej histórie

Hoci má Írsko len 5 miliónov obyvateľov, svojím domovom ho nazýva až 70 miliónov ľudí vo svete. Krajina, ktorá pred 150 rokmi prežila hladomor a následne masívnu vlnu vysťahovalectva, povstala z popola. Dnes sú jej obyvatelia známi veselou náturou. Nečudo, Írsko je skutočne krásna a priateľská krajina.

Rozprávkové výhľady, strmé útesy, duniaci oceán, nekonečné zelené lúky a všade prítomné ovečky – idylka ako vyšitá. Ak k tomu pripočítame keltskú históriu a pamiatky, na čele s vyše 5.000 rokov starou stavbou Newgrange, je zrejmé, že Írsko je turistickým lákadlom, nech už hľadáte čokoľvek.

Zábava na prvom mieste

Ísť do Írska a nedať si známy Guiness v niektorom z nespočetných pubov, sa snáď ani nedá. Popri tom môžete fandiť niektorému z futbalových alebo rugby klubov, oba športy sú v krajine priam ikonickými. Do uška vám pritom môže hrať domáca kapela U2, The Cranberries alebo Enya. A nečudujte sa, ak nad pohárom piva uvidíte krásavca Collina Farrela či Pierca Brosnana, Írsko je ich rodisko. Na zelenom ostrove sa narodili aj veľkí spisovatelia, na ktorých je hrdá aj írska veľvyslankyňa na Slovensku, Anne-Marie Callan: “Oscar Wilde, či Jonathan Swift, autor Gulliverových ciest.”

Keď tancujú len nohy

Ak by ste sa rozhodli tancovať trdičné írske tance, ruky síce budú oddychovať, no inak na to treba poriadnu kondičku, čo potvrdila aj lektorka tohto jedinečného tanca, Adriana Šturdíková: “Je veľmi fyzicky náročný na kondičku, má náročnú techniku a na rozdiel od iných ľudových štýlov sa stále vyvíja.” 

Viac sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk.

Viac..  Prezidentka Zuzana Čaputová dnes navštívila Slovenskú národnú galériu, aby tak podporila umelcov aj počas tejto pandémie

O red

Avatar

Odporúčame pozrieť

Komisia

Brusel pokračuje v schvaľovaní štátnej pomoci pre členské krajiny

Európska komisia (EK) pokračuje v schvaľovaní štátnej pomoci pre členské krajiny, ktoré požiadajú o podporu …