EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE ŠTATISTIKY EUROPOSLANCOV PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / ĽUDIA / Dvakrát viac Turkov žiada v Nemecku o azyl, Berlín ich odmieta
utecenci
Ilustračné PHOTO: © European Union.

Dvakrát viac Turkov žiada v Nemecku o azyl, Berlín ich odmieta

Počet Turkov snažiacich o azyl v Nemecku sa tento rok zdvojnásobil. Súvisí to predovšetkým s tvrdými zákrokmi tureckých úradov po zmarenom júlovom puči, ktoré postihli mnoho ľudí. Väčšinu žiadostí ale Berlín odmieta. Veľa neúspešných uchádzačov o ochranu ale napriek tomu v Nemecku zostáva, upozornil web denníka Die Welt.

Tento rok od januára do septembra sa azyl v Nemecku pokúšalo získať 3 793 tureckých občanov, čo je viac než dvakrát toľko, než za celý predošlý rok. Viac ako 85 percent uchádzačov sa označovalo za Kurdov, vyplýva podľa denníka Die Welt z údajov spolkového ministerstva vnútra.

Mnoho neúspešných uchádzačov o azyl ale napriek tomu v Nemecku zostáva. Za prvý polrok tohto roka bolo podľa spolkovej vlády odsunutých do vlasti len 101 Turkov. Dobrovoľne ich vycestovalo ďalších 348.

Viac..  Poľsko: Cirkev chce znemožniť mladým pitie alkoholu

Nemecká pomoc

Sociálne demokratický námestník ministra zahraničných vecí Michael Roth pred štyrmi dňami povedal, že Nemecko je pripravené pomôcť a prípadne aj udeliť azyl tureckým intelektuálom, ktorých perzekuuje režim prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana.Kresťanskodemokratická kancelárka Angela Merkel ale vzápätí vyhlásila, že Berlín sa bude snažiť, aby Ankara dodržovala základné ľudské práva a Turci tak o azyl v Nemecku žiadať nemuseli.

Po júlovom pokuse o puč turecké úrady poslali do väzby vyše 32 000 ľudí a asi 100 000 ich pripravili o prácu. Čistky sa dotkli vojakov, sudcov, policajtov i učiteľov, ale tiež opozičných poslancov, starostov a novinárov. Postihy smerujú aj voči členom a sympatizantom kurdskej menšiny.

Viac sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk.

O red

Odporúčame pozrieť

zemegula

Čo nové vo svete? Prinášame vám prehľad uplynulého 8. týždňa 2018

ECB SA BOJÍ SILNÉHO EURA EUROZÓNA: Uplynulý týždeň bola zverejnená zápisnica z posledného zasadnutia ECB, …