Domov / ZDRAVIE / OECD a EFSA diskutovali o nových testovacích metódach in vitro
Ilustračné PHOTO © European Union

OECD a EFSA diskutovali o nových testovacích metódach in vitro

Experti z Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) sa stretli s expertmi z Európskeho úradu pre bezpečnosť potravín (EFSA), aby diskutovali o testovacích metódach, ktoré by neboli aplikované na zvieratá. Seminár na tému vývojová neurotoxicita (DNT) navštívilo 59 účastníkov z 15 krajín.

Viacerí vedci a epidemiológovia z priemyslu si vymieňali poznatky o pokrokoch v in vitro oblasti. Zhodli sa na tom, že súčasné požiadavky na testovanie DNT nie sú dostatočné pre identifikáciu potenciálne nebezpečných zlúčenín. Dôsledky nebezpečných zlúčením pritom môžu mať aj výraznejšie a dlhodobejšie následky.

Jednotlivé skupiny odborníkov sa zhodli na tom, že od OECD budú potrebné usmernenia pre interpretáciu budúcich výsledkov. V dlhodobom horizonte by sa tieto skúšobné smernice mali postupne regulovať tak, aby bolo možné ich využiť v jednotlivých krajinách.

Viac..  Smrtiaci koronavírus si vyžiadal už viac ako 100 mŕtvych. Nemecko hlási prvý potvrdený prípad nákazy

Séria workshopov podporila vývoj nových in vitro testovacích metód, ktorých cieľom je zhodnotiť vplyv chemických látok na bunkové procesy v mozgu.

O vik

Avatar

Odporúčame pozrieť

dusevne zdravie

Duševné problémy nás podľa OECD môžu stáť až 1,8 mld. eur

BRATISLAVA – Priame a časť nepriamych nákladov spojených s duševnými problémami na Slovensku možno podľa …