utecenci
Ilustračné PHOTO: © European Union.

Ľudia cestujúci do EÚ sa budú musieť elektronicky zaregistrovať

BERLÍN / Aj ľudia, ktorí k ceste do Európskej únie nepotrebujú víza, by sa mali v budúcnosti elektronicky registrovať, uviedol dnes nemecký denník Die Welt. Podobný systém už teraz funguje v Spojených štátoch. Pri cestách do EÚ by sa týkal osôb starších ako 18 rokov, ktoré by za príslušné povolenia platili päť eur.

Európska únia si od chystaného opatrenia sľubuje, že jej pomôže overiť, či daná osoba predstavuje bezpečnostné alebo zdravotné riziko ešte predtým, než do niektorej z krajín únie príde.

“Musíme vedieť, kto našu hranicu prekračuje,” nechal sa už skôr počuť eurokomisár Dimitris Avromopulos, zodpovedný za túto problematiku. Európska komisia verí, že nový systém európskych cestovných informácií označovaný ako ETIAS neovplyvní negatívne turistický ruch.

Vyplnenie elektronického formulára má trvať zhruba desať minút. Záujemcovia o cestu do EÚ v ňom budú musieť vedľa tradičných položiek ako je meno a bydlisko uviesť aj údaje o svojom zdravotnom stave, pobytoch vo vojnových zónach alebo o tom, či už boli trestaní. Úrady členských krajín únie potom budú dáta porovnávať so svojimi databázami.

Viac..  Komisia schválila Slovensku 9 miliónov EUR na podporu autobusových spoločností

Povolenie na ceste do krajín EÚ, za ktoré má byť možné platiť aj kreditnou kartou, budú ľudia dostávať na päť rokov.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

COVID preukaz EÚ: Komisia schválila uznávania potvrdení o očkovaní v dĺžke 9 mesiacov

Komisia schválila pravidlá týkajúce sa digitálneho COVID preukazu EÚ, v ktorých sa stanovuje záväzné obdobie …